Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.12. 2018 20:43
výstraha meteorologů

Večer se přižene silný vichr! Nejvíc bude foukat na těchto místech

Zdroj: TV Nova

Ledovka ráno komplikovala dopravu na jihu Moravy. Na Blanensku kvůli namrzlé silnici skončilo v příkopu několik aut. Večer pak meteorologové varují před silným větrem.

Ledovka se na některých místech v republice tvořila kvůli dešti a teplotám kolem nuly. Namrzlé silnice trápily řidiče především na jihu Moravy. Například u Žernovníku na Blanensku zablokoval silnici kamion uvízlý v kopci.

 

Zcela uzavřená musela být kvůli ledovce silnice mezi obcemi Velké Karlovice a Hutisko-Solanec na Vsetínsku. Mezi Křtinami a Babicí nad Svitavou několik osobních aut skončilo v příkopu. 

 

 

Zatímco ledovka během dne polevila, už večer se musíme připravit na jinou nepříjemnost - začne totiž silně foukat. "Během noci na sobotu bude přes naše území přecházet od západu studená fronta, na frontě se bude jihozápadní vítr měnit na západní a zesílí, v Čechách a na Českomoravské vrchovině bude dosahovat v nárazech rychlostí 55 až 70 km/h. V západní polovině Čech bude čerstvý západní až jihozápadní vítr s nárazy mezi 55 až 70 km/h pokračovat až do nedělního odpoledne," upozorňují meteorologové.

 

Výstraha platí od dnešní 22. hodiny až do nedělní 16. hodiny pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj.

 

Od sobotní 2. hodiny ráno do 8. dopoledne výstraha před silným větrem platí pro Pardubický a Jihomoravský kraj a také Vysočinu.

 

Předpověď na víkend

Ačkoli ještě dnes může na některých místech v Česku mrznout, víkend bude příjemně teplý. Teploty mohou stoupat až 10 stupňům, bude ale pršet.

 

Znovu ochladit by se mělo v příštím týdnu. V pondělí nás čeká chumelenice a sněžit by mělo celý týden. Přes den se budou teploty pohybovat mezi 4 a 6 stupni, v noci mohou klesat až k minus 9.

 

Pátek

Dnes bude zataženo až oblačno, na většině území občas déšť, na Moravě zpočátku místy mrznoucí s tvorbou ledovky. Ojediněle, na Moravě místy mlhy, zpočátku i mrznoucí.  Nejvyšší denní teploty 6 až 11 °C, na Moravě a ve Slezsku 3 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C, v Jeseníkách a v Beskydech kolem 2 °C. Foukat bude mírný jihozápadní až jižní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě a zpočátku i na severovýchodě Čech slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s.

 

Sobota

V sobotu bude většinou oblačno, místy přeháňky, nad 700 m sněhové. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku zataženo s občasným deštěm, nad 1000 m se sněžením. Zpočátku ojediněle mlhy, zejména na Moravě. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Vát bude čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s. Na severovýchodě Čech a na Moravě zpočátku vítr mírný 2 až 5 m/s.

 

 

Neděle

V neděli bude zataženo  až oblačno, občas déšť nebo přeháňky, nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

 

Pondělí

Příští týden by měla panovat proměnlivá, převážně velká oblačnost, na většině území sněhové přeháňky, zpočátku pod 600 m, postupně pod 300 m dešťové. Nejnižší noční teploty +4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Čerstvý severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách kolem 20 m/s.

 

Předpověď počasí: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak bezpečně chodit na ledovce a předejít tak pádu
Mráz kůži těžce poškozuje! Jak se bránit?

mom TN.cz
Reklama