roční kupóny

Pozor! Končí platnost dálničních známek. Vyplatí se koupit novou?

Dálniční známka
Zdroj: TN.cz / Profimedia
Roční dálniční známky jsou letos oranžové

Majitelé ročních dálničních kupónu by měli zbystřit. Jejich platnost končí 31. ledna - tedy příští týden ve středu. Za nový zaplatí stejně jako v loňském roce 1500 korun.

Řidiči by neměli nechávat nákup ročních kupónu na poslední chvíli. "Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech ročních dálničních kupónů na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech přechodně vyprodány a budou se muset obrátit na jiné prodejce," radí Státní fond dopravní infrastruktury.

 

Dálniční známky byste měli kupovat pouze na oficiálních místech. Jejich seznam najdete TADY. Před vylepením dálničního kupónu musí řidič na oba díly vyznačit údaj o registrační značce vozidla, pro které byl kupón zakoupen. 

 

Vyplatí se kupón kupovat?

Těm, kteří křižují republiku křížem krážem, se roční dálniční známka určitě vyplatí. Co ale ti, kteří autem třeba jen dojíždějí do práce nebo si občas zajedou na výlet?

 

V letošním roce je celkem 164 kilometrů dálnic vyjmuto ze zpoplatnění. Ministerstvo tímto krokem chtělo přispět ke zklidnění dopravy ve městech. Většinou jde o úseky, které tvoří obchvaty měst. Dobře si proto rozmyslete, jestli je pro vás roční kupón vhodný.

 

 

Od tohoto roku zrušilo ministerstvo dopravy povinnost mít dálniční známku na pěti úsecích v celkové délce 19 kilometrů. Konkrétně jde o 10kilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a také na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35.

 

 

V minulosti byly od poplatku osvobozeny úseky na D1 kolem Brna, nebo na dálnici D3 kolem Tábora, D6 u Chebu a D10 kolem Mladé Boleslavi. V další vlně jsme pak umožnili bez poplatku vjezdy do Prahy pro obyvatele okolních obcí kolem Prahy, tzn. úseky na D6, D7, D10 a D11.

Související témata:
mom TN.cz