Pozor na břečku na silnici. Za špinavé auto můžete přijít i o řidičák

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 15:44
29.11. 2020 14:35
Téma:

Řidiči mají povinnost před každou jízdou očistit vozidlo a policie s příchodem zimy začíná rozdávat tresty za nečitelné poznávací značky. Provinilcům hrozí pokuta až deset tisíc korun a v krajním případě i zákaz řízení na jeden rok.

Podzimní deště, nasolené silnice a přicházející sněhové srážky vytvoří na vozovce špinavou kaši, která spolehlivě pokryje auto hnědým filmem během několika hodin jízdy.

 

Špinavá kapota řidiče trápit nemusí, ale problémem je nečitelná SPZ. Vyhláška stanovuje, že tabulka s registrační značkou má být čitelná na vzdálenost nejméně čtyřiceti metrů. Běžně ale policisté potkávají vozidla, na která by potřebovali wapku.

 

 

 

Špinavé značky komplikují policistům pátrání třeba po viníkovi nehody. Problémy s nimi mají i automatické radary na měření rychlosti. Hlídky se proto s příchodem sychravého počasí na nečitelné SPZ zaměřují. Řidičům hrozí maximální pokuta deset tisíc korun a mohou přijít až na rok o řidičák.

 

Velké problémy může způsobit i námraza na okně. Varovným případem je nehoda, který se stala před čtyřmi lety v Žarošicích. Mladá řidička si očistila jen polovinu okna a smrtelně zranila chodkyni. Smrtelně nebezpečná může být i ledová krusta nebo sněhová čepice na kapotě. Kus ledu, který odpadl z kamionu začátkem roku málem zabil řidiče z jižní Moravy. Náraz byl tak devastující, že z auta utrhl motor.

 

 

V Česku chybějí rampy na úklid kamionů od sněhu a řidiči tak často raději riskují pokutu až dva tisíce korun. Podobný trest hrozí za zasněžené auto i v Německu, ve Švýcarsku je pokuta zhruba dvojnásobná. Nejpřísnější jsou rakouští policisté - pokud řidič způsobí se zasněženým autem nehodu, může ho přijít v přepočtu na více než sto tisíc korun.

Související témata:
TN.cz