návštěva lesa

Za sběr hub pokuta až 50 tisíc! Dávejte si pozor, jak se v lese chováte

Za co může člověk dostat pokutu v lese
Zdroj: Getty Images
Jan Houška
Jan Houška
22.7. 2020 17:11
Téma:

Návštěva lesa patří k jedné z nejoblíbenějších volnočasových aktivit většiny Čechů, ať už se vydáme sbírat borůvky, houby anebo na pouhou procházku, musíme vždy myslet na dodržování zákona. Za některé skutky nám totiž hrozí až statisícové pokuty.

Sběr borůvek

Při sběru borůvek platí určitá pravidla. Sběr je zakázán v určitých oblastech CHKO a národních parcích. Borůvky se také nesmí sbírat pomocí hřebenů, které ničí porost. V případě sběru borůvek hřebenem vám hrozí pokuta až 5000 korun.

 

Sběr hub

Češi jsou národem houbařů, málokdo ale ví, že při sběru se kromě dělení na jedlé a nejedlé, musí ještě dávat pozor na to, jestli houba není chráněna zákonem. Pokud by u vás v košíku našla lesní stráž například hřib moravský, dostanete pokutu 50 tisíc korun.

 

 

Rušení klidu

Pozor na přísloví: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Za křik a hluk v lese totiž můžete dostat pokutu až 5000.

 

Parkování v lese

Jízda a parkování v lese bez příslušného povolení je trestné a může se vám silně prodražit. Riskujete totiž pokutu ve výši 5000 v korun, v některých případech můžete dostat pokutu až 100 tisíc, třeba když zablokujete autem vjezd hasičům, jelikož novela zákona stanovuje takové jednání jako správní delikt.

 

Dávejte si pozor i na stání u silnice, za takové parkování můžete dostat pokutu 2 500 korun, proto raději parkujte vždy pouze na vyznačených parkovištích a hlídejte si hranici lesa.

 

 

 

Pes bez vodítka

Vašeho čtyřnohého mazlíčka mějte při procházkách v lese vždy na vodítku. Pokud lesní stráž uzná, že nemáte vašeho psa pod kontrolou a dochází k plašení lesní zvěře, je stráž oprávněna ho zastřelit a vám uložit pokutu až 30 tisíc!

 

Krádež stromků a hrabanky

Pět tisíc pokutu můžete dostat i za vynášení sazeniček a vzrostlých stromů nebo spadaného listí.

 

Kouření a odpadky

Vášniví kuřáci by se měli mít na pozoru, taková cigareta v lese by vás mohla vyjít až na 15 tisíc korun. Stejná suma platí i u odhozených odpadků, například od svačiny.

 

Houbařská sezóna je v plném proudu a hub je dost. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

TN.cz