Black Friday

Pozor na falešné slevy! Experti radí, jak nenaletět podvodníkům

Téma:

Už tento pátek vypukne nákupní šílenství zvané Black Friday. Elektronika, oblečení, drogerie nebo i nábytek - na to všechno můžete získat až 80procentní slevu, a to jak v kamenných, tak internetových obchodech. Zákazníci by ale měli být ostražití. Zdánlivě výhodný nákup se totiž může pěkně prodražit.

Na první pohled výhodná cena, ovšem na druhý past. Konečná úspora nemusí být tak vysoká, jak kupující doufal. Některé obchody dokonce zboží pár týdnů před Black Friday zdraží, aby ho pak mohly nabízet se slevou.

 

Nevýhodné bývají slevy na starší modely elektroniky, které mohou mít problém s kompatibilitou. U nových typů během slev mohou zase chybět některé komponenty.

 

Konečná cena po slevě musí být u výrobku vždy uvedena. Nemůže se tedy stát, že byste si ji museli dopočítat sami. Avizované slevy na Black Friday také nemusí odpovídat cenám účtovaným, což většinou zjistíte až na pokladně.

 

Loni Česká obchodní inspekce (ČOI) provedla na tzv. černý pátek 90 kontrol a ve 13 případech prodejci porušili zákon. "Jedno zjištění bylo předražení žehličky o 700 korun, kdy byla cena 1799 korun, ačkoli na pokladně bylo spotřebiteli naúčtováno 2499 korun. Pokud je cena uvedena v letáku či regálu, má na ni trvat, má na ni nárok," radí mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 

 

Pokud se chystáte využít slev a vyrazit na nákupy, ceny si ověřujte, pomoci by vám mohly nejrůznější srovnávače cen. Prodejci jako každoročně očekávají velká zájem.

 

Černý pátek je akce, po vzoru Spojených států, spojená s velkými slevami obchodníků. Název reaguje na pokles cen na počátku světové krize z roku 1929. V USA tento den většina obchodních řetězců zahajuje období výprodejů. Do Česka přišel až po roce 2010.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Jana Schillerová/epa TN.cz