ČOI

Pozor na internetové obchody! Více než 70 % e-shopů porušilo loni zákon

Internetový obchod
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
27.2. 2021 5:35
Téma:

Více než 70 % kontrolovaných e-shopů v loňském roce porušilo zákon. Nejčastěji se podle České obchodní inspekce (ČOI) jednalo o nekalé a klamavé obchodní praktiky. ČOI uložila celkem 637 pokut v hodnotě přes 5,3 milionu korun.

"Výsledky kontrol za rok 2020 opět potvrdily, že oblast internetového prodeje patří k těm formám obchodování, při kterých ve velké míře dochází k porušování spotřebitelské legislativy. Obchodníci často používají nekalé a klamavé obchodní praktiky a neinformují spotřebitele o podmínkách a uplatnění reklamace,“ řekl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.


Inspekce loni provedla celkem 1 144 kontrol, porušení zákona zjistila u 809 z nich, což představuje 70,7 % z celkového počtu. ČOI se snažila především reagovat na zvýšený zájem o nákupy přes internet, který byl v loňském roce výrazně ovlivněný pandemií koronaviru.

 


"Se zájmem o nákup přes internet narostlo také množství spotřebitelských podnětů, které se týkaly především reklamací, odstoupení od smlouvy a dále kvality výrobků, resp. dodání výrobků v jiné než očekávané kvalitě,“ informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.


Prodejci v roce 2020 nejčastěji neuváděli důležité informace potřebné pro odstoupení od kupní smlouvy nebo neinformovali o podmínkách a způsobu reklamace. Velmi často zákon porušovaly obchody, které v minulosti inspekce kontrolovala a zjistila, že povinnosti nedodržují.


Nejvíce porušení odhalili kontroloři v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kde byl problém ve 239 případech z 263. Značné množství nedostatků odhalili také ve Středočeském kraji a v Praze, konkrétně 80,3 %.

 


Na základě zjištěných porušení právních předpisů za loňský rok uložila Česká obchodní inspekce celkem 637 pokut v hodnotě 5 324 300 korun. Nejvyšší činila 200 tisíc korun a kontroloři ji uložili společnosti Deal Extreme Czech s. r. o., která na webu www.ttop.cz využívala nekalé obchodní praktiky.


ČOI přidala v roce 2020 na seznam rizikových webů každý den jednu novou internetovou stránku. Před těmi varuje spotřebitele především kvůli nedodržování některých zákonných povinnosti a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

 

Pandemie nahrává e-shopům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz