nadměrné vysušování

Klimatizace v autě může nevratně poškodit zrak. Dá se ale bránit

Klimatizace v autě
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Léto s sebou přináší vysoké teploty, které nesnesitelně rozpalují kanceláře, domovy i apartmány na dovolené. Větrání navíc nepomáhá, jelikož se dovnitř řine mnohem teplejší vzduch. Lidé se ochlazují, jak mohou. Ti šťastnější si mohou pustit klimatizaci, to ale nemusí být vždycky výhra.

To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit angínu, není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladícím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nezvratné.

 

Klimatizováním si můžeme přivést nejen bolest hlavy či si například zhoršit astma, klimatizace může způsobit také takzvaný syndrom suchého oka. Ten může v krajním případě trvale poškodit zrak.

 

"Přes nezpochybnitelné klady klimatizace se stále více ukazuje, že klimatizace může člověku i škodit. Často v klimatizaci trpí oči, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka - spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu," popisuje Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.

 

V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí.

 

 

Stav, kdy je oko nedostatečně zásobeno slzným filmem, se nazývá syndrom suchého oka. "Syndrom suchého oka patří mezi nejčastější oční problémy v současné době a znamená poruchu slzného filmu na povrchu oka. Tato porucha může být způsobena nedostatečnou tvorbou slz, jejich rychlejším odpařováním nebo změnami ve složení slzného filmu," vysvětluje primářka brněnské oční kliniky Neovize, Šárka Skorkovská.

 

Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. "Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu," varuje Mikšovská.

 

Mnoho lidí sahá po alternativě ke klimatizaci, kterou je větrák, který rozhání vzduch do okolí. Ten ale může být ještě o něco horší. Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží," vysvětluje Mikšovská.

 

 

Jenže vzdát se chladivého vzduchu v kanceláři uprostřed parného léta moc nejde. Problémům s klimatizací se dá předejít. "U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu tak, aby nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí," radí Mikšovská.

 

Podle lékařky by se vlhkost vzduchu měla pohybovat mezi 40 - 50 %, aby se minimalizovalo osychání očí, ale i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí je zároveň vhodná substituce slz volně dostupnými umělými slzami. Používání umělých slz bývá dlouhodobé a je vhodné zejména preventivní kapání do očí, dříve než se dostaví nepříjemné, výše zmiňované, pocity.

klma TN.cz