phishing

Pozor na kybernetické útoky, podvodníci číhají na zákazníky českých bank

Hacker - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 24. 6. 2020
Téma:

Během krize, kterou vyvolalo šíření koronaviru, došlo k lehkému útlumu kybernetických útoků, nyní se ale aktivita počítačových zlodějů opět zvyšuje. Vrací se i k tradiční metodám, jako jsou phishingové útoky. Na ty upozornila například Raiffeisenbank.

Phishing, který je v češtině někdy označován jako "rhybaření", je podvodná technika k získání citlivých údajů, jako jsou hesla, čísla kreditních karet či adresy. Často spoléhá na neznalost počítačového prostředí a nepozornost.

 

Podvodníci se zaměřili například na klienty Raiffeisenbank. "Bezpečnost vašich financí je pro nás vždy na prvním místě a děláme maximum pro jejich ochranu. S ohledem na právě probíhající phishingové útoky (zasílání podvodných SMS a e-mailů jménem banky) vás vyzýváme ke zvýšené opatrnosti v online prostředí," informovala banka začátkem června.

 

Zákazníkům většinou chodí emaily, které se je snaží vystrašit a donutit k akci. Často se jedná o zprávy, které vyzývají k obnovení neaktivního účtu, blokaci účtu a karty nebo vyzývají k aktivaci služby.

 

Součástí emailů je pak odkaz, který se sice tváří oficiálně, uživatele ale přesměruje mimo stránky banky. Podvodná stránka je v barvách a grafice banky, což může mnohé zmást. Úspěšný útok pak může přijít velmi draho.

 

 

"Zpráva se sice na první pohled tváří jako e-mail od Raiffeisenbank, ale stačí se podívat na skutečnou adresu odesílatele nebo na hypertextový odkaz a uživatel by měl okamžitě zbystřit. Kyberzločinci tyto relativně jednoduché phishingové podvody využívají, protože jsou bohužel stále efektivní a lukrativní," říká bezpečnostní inženýr Petr Kadrmas ze společnosti Check Point.

 

Phishingovým útokům se dá bránit několika způsoby. Lidé by neměli používat k přihlášení na účet žádné odkazy, ale měli by využívat oficiální stránky. I když se zpráva tváří výstražně, neměli by panikařit. Důležité je informaci, která člověka vyzývá k nějaké akci, prověřit přímo u společnosti. Spěch není na místě, vždy je lepší si zprávu důkladně pročíst. Důležité je také neklikat na přílohy v těchto e-mailech, i ty mohou být infikované.

TN.cz