varování

Pozor na Mimoně! Noční lampička je pro děti nebezpečná

ČOI stahuje z trhu noční lampičku „Mimoň“
Zdroj: ČOI
Téma:

Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila nebezpečnou lampičku Mimoň, která se prodává na českém trhu. Hračka je nedostatečně zajištěná a při chvíli nepozornosti může dítěti snadno ublížit na zdraví.

Lampička Mimoň není podle ČOI pro děti bezpečná. Pouzdro, ve kterém jsou baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým smáčknutím výčnělku na plastovém víčku. "Uvolněné baterie může dítě po vyjmutí z pouzdra vložit do úst a polknout či vdechnout,“ upozornil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.


Výrobek není v souladu s požadavky nařízení vlády a bezpečnostní normy. Článek normy jasně uvádí: "Knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů.“ Tento požadavek platí pro všechny hračky a v případě noční lampičky Mimoň nebyl dodržen.

 


Hračka je velká přibližně 7 centimetrů a je zhotovená z měkčeného bílého plastu. Ve spodní části je pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou tři knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem se spustí efekt svícení a hračka poté mění v pravidelných intervalech barvy osvětlení.


Výrobek je původem z Číny. Prodává se bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů. ČOI uložila prodejci zákaz distribuce a stažení výrobků z trhu. "Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm zveřejněny v systému RAPEX,“ dodal Fröhlich.

 

Podívejte se na reportáž z poledních Televizních novin: 

 

GALERIE: Nebezpečná lampička Mimoň

1
/
3
Zdroj: ČOI
nebezpečná hračka

Související témata:
sik TN.cz