Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

nebezpečí podvodu

Pozor na nákup přes internet. V 9 z 10 kontrol odhalili podvodníky!

Nakupování přes internet může být velmi riskantní. Je zde plno podvodníků, kteří se snaží klienty napálit. Česká obchodní inspekce během kontrol usvědčila téměř 90 % prověřovaných obchodníků z podvodu a klamavého jednání.

Internetový prodej se stává čím dál oblíbenější formou obchodu, je to velmi rychlé a jednoduché. Lidé mohou nakupovat přes klasické online stránky u nás i v zahraničí, ale často se účastní internetové aukce, nebo nakupují dokonce přes Facebook. Zákazníci by ale měli být velmi na pozoru, protože se je přes web spousta obchodníků snaží napálit a podvést.


Česká obchodní inspekce (ČOI) v roce 2016 uskutečnila kontroly u řady těchto prodejců. Během nich došla k překvapivým závěrům. U naprosté většiny obchodníků zjistila vážné porušení právních předpisů. Z celkového počtu necelých 1200 uskutečněných inspekcí usvědčila 1042 podvodníků. Jedná se o neuvěřitelných téměř 90 % prověřovaných případů.

 

 


Internetoví podvodníci záměrně klamali zákazníka, manipulovali ho, nebo mu neposkytli oprávněné informace o kvalitě výrobku. Také zatajovali podrobnosti o tom, kde mohou poškození klienti uplatnit reklamaci.


Ze sledovaných oblastí v ČR si úplně nejhůře vedl Moravskoslezský kraj, kde došlo k pochybení v rekordních 96,2 % případů. Je tedy zřejmé, že až na světlé výjimky téměř všichni kontrolovaní porušili zákon a obelhali důvěřivé zákazníky. Naproti tomu lépe dopadly kraje jako Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Praha, kde došlo k podvodnému jednání cca v necelých 80 % případů. Stále se však jedná o nelichotivé množství.


Konečné výsledky napovídají, že by měl být kdokoliv, kdo nakupuje přes internet, velmi obezřetný, co si vlastně objednává. Na druhou stranu kontroloři provedli inspekci na základě upozornění. "Pozornost inspektorů ČOI byla zaměřena na problémové internetové obchody, na jejichž praktiky a chování upozorňovali spotřebitelé, kteří se v průběhu celého roku na ČOI obraceli. Lze tedy předpokládat, že se nejedná o celkový stav elektronického obchodování v České republice,“ uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.


V důsledku kontrol bylo uděleno celkem 1062 pokut a kontroloři rovnou zakázali prodej celkem 551 výrobků.

TN.cz