Sezóna v plném proudu

Pozor na pančovaný burčák! Kontroloři už za něj rozdali první pokuty

Anežka Vrbicová
Anežka Vrbicová
Publikováno 17. 9. 2019
Téma:

Sezóna burčáku je v plném proudu a podle odborníků bychom si měli tradičně dávat pozor na to, kde ho kupujeme. Jedním z nejčastějších prohřešků prodejců je takzvané pančování, tedy ředění burčáku vodou, které vinařský zákon zakazuje. Prodejce proto kontroluje i potravinářská inspekce.

Na kontrolu s inspektory Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyrazil i štáb TV Nova. "Státní zemědělská inspekce u mě kontrolovala původ burčáků. To znamená, že musí sedět číslo šarže s dodacím listem," uvedl majitel vinotéky Otakar Pokorný.

 

"Jako burčák smí být ze zákona označen pouze nápoj, který byl vyrobený z hroznů sklizených a zpracovaných na území České republiky," vysvětlil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Kromě původu burčáku se inspektoři zaměřují také na jeho správnou chuť a barvu. Burčák by měl být světle pískový, chutnat po hroznech a měli byste cítit zbytkový cukr.

 

U jednoho ze stánků zjistila inspekce pochybení. Prodavačka tvrdila, že v burčáku jsou hrozny z Maďarska, takový nápoj ale podle zákona za burčák být označen nesmí. Majitel stánku se ke kontrole odmítl dostavit, inspektoři tak odebrali vzorek nápoje, který poputuje do laboratoře.

 

 

"Teď ještě nevíme, o jaký produkt se jedná, ale podle tvrzení prodavačky to vypadá, že ten mošt bude z Maďarska. Podle cedule je nabízen jako burčák bílý. Uvidíme, co nám pan majitel řekne," prohlásil jeden z inspektorů, který z pracovních důvodů zůstává v anonymitě.

 

"Inspektoři zatím zkontrolovali přibližně stovku prodejních míst burčáku a ve 42 případech přistoupili k odebrání vzorků," doplnil Kopřiva.

 

Ve vzorcích budou experti hledat přidanou vodu, syntetická barviva, oxid siřičitý nebo přidané cukry. Právě těmi nejčastěji prodejci vylepšují barvu i chuť nápoje. Pokud tam tyhle látky najdou v nadlimitním množství, hrozí prodejci pokuta až v řádu stovek tisíc korun.
 

Související témata:
epa TN.cz