Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 11. 2017
Nemocných přibývá

Pozor na pneumokoky! Zabíjí desítky Čechů, hlavně na podzim

Zdroj: TV Nova

Zákeřný pneumokok u nás ročně zabije desítky lidí. Nejnebezpečnější je pro malé děti a seniory. A právě v tomto období začíná rychle stoupat počet nemocných. Bakterie využívají toho, že řádí podzimní virózy a oslabený organismus se jim hůř ubrání.

Ondra prodělal pneumokokovou infekci ještě před druhými narozeninami. Bohužel zákeřná bakterie pronikla až do mozku. "Když už jsme si po třech měsících v nemocnici mysleli, že máme všechno zlé za sebou, tak jsme zjistili, že ohluchl. Bohužel ta diagnóza byla tak strašná, že neslyší vůbec nic," popsala Ondrova maminka Katka.

 

Teď je Ondra v 6. třídě, má kochleární implantát a k dispozici asistenta pedagoga. "Stále ta řeč bohužel není úplně čistá a nikdy nebude," dodala Kateřina.

 

Právě teď na podzim se rapidně zvyšuje počet nemocných pneumokokovými infekcemi. Řada lidí má tuto bakterii běžně na sliznicích v nose a neškodí jim. Jenže jakmile organismus oslabí třeba viróza, pneumokoky se mohou šířit dál do těla.

 

 

"Mohou způsobit těžké záněty plic, záněty mozkových blan i záněty srdce," vypočítala lékařka Hana Roháčová. Nejnebezpečnější jsou tyto těžké infekce pro děti a seniory. Každoročně bakterie zabije desítky lidí. U těch starších každé čtvrté onemocnění touto těžkou formou končí smrtí.

 

"Je to hodně u infekcí, které se dají nějakým způsobem prevenovat, to znamená chránit před nimi," říká lékařka. Existuje totiž očkovací látka. Jenže třeba proočkovanost mezi seniory je velice nízká, kolem pěti procent. A to přesto, že je pro lidi od 65 let očkování proti pneumokokům už dva roky zdarma.

Martina Kuzdasová/epa TN.cz