Špatné počasí

Nová výstraha ČHMÚ! Prudký vítr přinese navíc i sníh a náledí

Téma:

Silný vítr, sněhové jazyky a náledí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal čerstvé varování před nebezpečnými jevy v úterý a ve středu.

Od úterní třetí hodiny odpoledne do středeční šesté hodiny večer platí výstraha před silným větrem pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj a Vysočinu. Od úterní půlnoci pak výstraha platí i pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. Tam potrvá až do středeční půlnoci.


Vítr může dosahovat rychlosti 60 až 80 kilometrů za hodinu. Může poškodit stromy i budovy, hrozí nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, nelze vyloučit komplikace v dopravě.


"Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií," sdělili meteorologové z ČHMÚ.

 


Varování před sněhovými jazyky platí od úterní do sobotní půlnoci pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a pro Vysočinu.


Hrozí zhoršení sjízdnosti silnic, některé spojnice mohou být zcela nesjízdné. "Při řízení auta je nutná zvýšená opatrnost a je vhodné sledovat dopravní zpravodajství. Na horách je třeba dodržovat pokyny Horské služby," doporučili meteorologové.

 

Na celém území České republiky se může tvořit od středeční půlnoci náledí a zmrazky. Mohou nastat problémy v dopravě a zvýšený počet nehod. Hrozí rovněž uklouznutí, starší a méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům meteorologové doporučují opatrnou jízdu a sledování dopravního zpravodajství.
 

Předpověď počasí:

rod TN.cz