Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 4. 2018
strašák E102 výsledky studie

Pozor na toto Éčko v potravinách! Může poškozovat mozek

Šokovaná žena čte složení potravin
Zdroj: Profimedia

O tom, že některá "éčka", která se běžně používají, jsou v určitém množství škodlivá, není pochyb. Vědci zjistili, že umělé barvivo tatrazin, které se označuje jako E102 a běžně se přidává do potravin, v miligramových množstvích může poškozovat mozek, jak ukázaly experimenty na potkanech.

Tatrazin je umělé žluté barvivo, řadí se do skupiny takzvaných azobarviv. Jde o prášek, který je rozpustný ve vodě i v alkoholu. V ČR a EU je toto barvivo povoleno k barvení potravin. Používá se v džusech, čokoládách, kandovaném ovoci, hořčici a mnoha dalších.

 

Mnoho portálu zabývajících se kvalitou potravin jej označuje jako nebezpečný, u některých lidí může vyvolat zdravotní problémy či alergickou reakci. U dětí může vyvolávat hyperaktivitu, uvádí portál dtest.

 

Podle studie zveřejněné na portálu Národního centra pro biotechnologické informace (NCBI) Spojených států navíc může nepříznivě ovlivňovat a měnit biochemické ukazatele mozkové tkáně a mohou způsobovat oxidační poškození.

 

 

V rámci studie vědci podávali myším 7,5 miligramů na kilo po dobu 40 dnů. Podle vědců se ukázalo, že byly po testu v mozku krys výrazně změněny činnosti antioxidačních enzymů, zároveň bylo zvýšena peroxidace lipidů. Dlouhodobé požívání povoleného denního množství tatrazinu vyvolalo v určitých částech mozku krys oxidační stres.

 

Už nyní se současný výzkum přiklání k omezení tatrazinu, ve většině zemí je ale stále povolen.
 

klma TN.cz
Reklama