Nebezpečná potravina

Pozor! Na trhu je nebezpečné želé, dítě se může udusit

Nebezpečné želé cukrovinky - 1
Zdroj: SZPI
Jan Houška
Jan Houška
21.9. 2020 16:14
Téma:

Potravinářská inspekce varuje před dvěma druhy želé cukrovinek. Hrozí u nich, že mohou způsobit zadušení, a to zejména u dětí.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma druhy nebezpečných želé cukrovinek. Prvním druhem je New Choice Tropical Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg (15,2 g x 66 kusů - minipohárky), datum minimální trvanlivosti: 28.05.2021, vyrobeno ve Vietnamu.

 

Druhým produktem je poté New Choice Taro Flavor Mini Fruity Gels, hmotnost balení 1 kg (15,2 g x 66 kusů - minipohárky), datum minimální trvanlivosti: 08.05.2021, vyrobeno ve Vietnamu.

 

 

Na etiketě obou potravin bylo uvedeno, že potraviny obsahují látku s označením E 425, známou také jako Konjac flour, která se získává z kořene trvalky Amorphophallus konjac rostoucí v Asii.

 

"Podle Nařízení (ES) 1333/2008 o přídatných látkách v potravinách nesmí být látka E 425 použita v želé cukrovinkách ve tvaru minipohárků nebo minitobolek. Nařízení souvisí se specifickým způsobem konzumace, kdy děti mohou polykat obsah pohárku jako jedno sousto,“ uvádí mluvčí SZPI Marek Bartík.

 

Při neopatrné konzumaci může Konjac flour v potravině nabobtnat, což v minulosti vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení.

 

 

Inspektoři vzorek potraviny odebrali v maloobchodní provozovně QUOC TRU DANG v Chebu. Prodejce závadnou šarži potraviny na základě uloženého opatření stáhnul z tržní sítě.

 

"SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří zakoupili předmětné šarže potravin, aby je nekonzumovali,“ dodává Bartík.

 

GALERIE: Nebezpečné želé cukrovinky

1
/
2
Zdroj: SZPI
Nebezpečné želé cukrovinky - 2

TN.cz