zdravotní potíže

Zdraví o Vánocích: Lékárníci radí, co by nemělo doma chybět

Bolest břicha na Vánoce
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
15.12. 2019 5:43
Téma:

Vánoce jsou sice svátky klidu a pohody, zároveň ale roste riziko zdravotních potíží - například zažívacích problémů kvůli tučným pokrmům a přejídání. Lékárníci proto lidem radí, co by o svátcích nemělo chybět v jejich lékárničce.

Především je samozřejmě nutné myslet na prevenci. "V tomto ohledu se jedná o střídmost při konzumaci jídla i alkoholu a dostatečnou pohybovou aktivitu," uvedl viceprezident Lékárnické komory Martin Kopecký.

 

Ne každý má ale silnou vůli -  bramborový salát, cukroví či uzeniny jsou pro něj až příliš velkým lákadlem. Zažívací potíže jsou běžnou strastí vánočních svátků a vzhledem k omezenému provozu lékáren je dobré mít po ruce léky.

 

V žádné lékárničce by tak nemělo chybět aktivní uhlí. "Dobrým pomocníkem mohou být také léky s obsahem trávicích enzymů a v případě nadýmání poslouží léky s obsahem simetikonu," radí Kopecký.

 

Přejídání má často také za následek potíže se žlučníkem. "První pomocí v takových případech mohou být kapky se směsí bylinných výtažků nebo tobolky s obsahem fenipentolu, při přetrvávajících problémech je však nutná návštěva lékaře," sdělila mluvčí Lékárnické komory Michaela Bažantová.

 

 

Nejen s jídlem, ale i alkoholem to lidé o svátcích přehánějí. Nejlepší je samozřejmě pít pouze střídmě, nejlépe vůbec, ale pokud už se dostaví kocovina, doporučuje lékárnice hodně tekutin. Ideálně vody. "Nejen ráno, ale nejlépe ještě večer před ulehnutím," poradila Bažantová.

 

"Léky proti bolesti, které obsahují paracetamol, jsou v případě kocoviny naprosto nevhodné. Pokud jsou vaše játra zaneprázdněná odbouráváním alkoholu, nelikvidují toxický metabolit paracetamolu, který je může nevratně poškodit. Bolesti hlavy, která se dostaví po požití alkoholu, se nejlépe zbavíte doplněním tekutin a dostatečným spánkem," vypočítala Bažantová.

TN.cz