lymská borelióza

Klíšťata nezastavil ani start podzimu. Hygienici varují před jejich aktivitou

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 28. 9. 2019
Téma:

I když už začal podzim, klíšťata jsou i přes nižší teploty velmi aktivní, ve skutečnosti je stále jejich sezóna. Kvůli houbám jsou lesy plné lidí, ti ale často podceňují ochranu před klíšťaty. Právě v září a v květnu je hlášeno nejvíce nových případů lymské boreliózy.

Houbařská sezóna je v plném proudu a lesy jsou plné lidí. Mnozí se vrací s košíky plnými hub, někteří si ale mohou z lesa přinést také něco jiného. I přes nižší teploty jsou totiž stále velmi aktivní klíšťata. To potvrzují i statistiky, právě září a květen jsou měsíce, kdy je hlášen největší počet nových případů boreliózy.

 

"Před klíšťaty je vhodné chránit se dlouhým oděvem, uzavřenou obuví, chránit se repelenty a vyhýbat se místům, která jsou typická pro klíšťata," doporučuje lékařka Jana Pavlíčková.

 

Často se jedná o místa, která jsou vlhká a teplá, jsou to typicky smíšené a listnaté lesy, kde má tráva přes 20 centimetrů.

 

"Po návratu z přírody bychom se měli dobře prohlédnout. Takovými typickými místy, kde se klíšťata objevují, jsou místa s tenkou kůží, podpaží, třísla, podkolenní jamky. U dětí je to oblast za ušima, oblasti vlasaté části hlavy," doplnila Pavlíčková.

 

 

Když už se klíště přisaje, pak je dobré ho co nejdříve odstranit. Pavlíčková doporučuje odstranit klíště pinzetou či speciálním nástrojem, dobré je použít viklavý pohyb.

 

Kolem 10 % klíšťat je nakaženo boreliózou, navíc nemusí vždy dojít k přenosu. Pokud k němu ale dojde, projeví se nemoc velmi často kožní formou. V místě přisátí se objeví červený flek, který se rozšiřuje. Bývá patrné centrální vyblednutí. V takovém případě by měli lidé vyhledat praktického lékaře.

 

Skvrna se ale objevit nemusí, proto je vhodné sledovat po objevení klíštěte i další příznaky, jako jsou silná bolest hlavy, horečka, bolesti ve svalech, třesavka, únava, bolest kloubů, výrazná vyčerpanost. Později se objevuje celá řada dalších symptomů.
 

Související témata:
TN.cz