Varování SÚKL

V oblíbeném nosním spreji našli mikroby! Nemáte ho doma?

Sprej do nosu
Zdroj: Getty Images, oficiální zdroj
Olynth HA se používá i k léčbě rýmy
Téma:

Lékový ústav stahuje od pacientů tři šarže nosního spreje Olynth HA. Kontroloři zjistili, že může být léčivo kontaminované mikroby. Lék se používá u dospělých a dětí od sedmi let věku.

Varování Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se týká šarží F145560A, F145590A a F145600A spreje Olynth HA 0,1%. "Jsou stahovány z důvodu rizika mikrobiální kontaminace a je potřeba vrátit balení dotčených šarží přípravku do lékárny," informuje SÚKL.

 

Podle lékového ústavu nelze vyloučit, že přípravek ohrozil zdraví lidí, kteří ho užívali. Pacienti ale podle kontrolorů zatím žádné škodlivé účinky nehlásili. Dotčené šarže jsou na českém trhu od 28. listopadu 2018, jsou použitelné do září 2020.

 

Pokud aktuálně používáte stahované šarže, ihned přestaňte a vraťte léčivo v kterékoliv lékárně, nejlépe však v té, kde jste ho koupili. "Do lékárny je možné vrátit i otevřená a načatá balení stahovaného léčivého přípravku," uvedl SÚKL.

 

Přípravek můžete vrátit do konce dubna. Pracovníci lékárny vám ho vymění za nezávadnou šarži, případně vrátí 105 korun za jedno balení. K případné další léčbě by vám pak lékárník nebo ošetřující lékař měli doporučit jiný lék se stejnou účinnou látkou.

 

 

Pokud by lékárna odmítla sprej převzít, kontaktujte informační linku na telefonním čísle 00800 555 220 00 nebo e-mailu dotazy@its.jnj.com. Stejně postupujte i v případě, že by vám lékárníci odmítli vrátit peníze.

 

Olynth HA se používá u děti od sedmi let a dospělých ke snížení otoku nosní sliznice při rýmě, ať už akutní nebo alergické. Zároveň uvolňuje hleny při zánětu vedlejších nosních dutin a zánětu Eustachovy trubice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řešíte rýmu nosním sprejem? Závislost a potíže riskujete již po třech dnech!
Rýma: co nám uleví + TEST Jaký typ rýmy máte?

epa TN.cz