Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

centrální registr

POZOR! Přestupky se nově budou sčítat. Pokuty budou daleko vyšší

Ministerstvo spravedlnosti zítra spustí centrální registr přestupků, ve kterém se budou záznamy o přestupcích sčítat a uchovávat pět let. Šéf rezortu Robert Pelikán si od něj slibuje lepší sdílení informací.

Od centrální evidence přestupků si ministerstvo slibuje snížení počtu recidivistů, kteří opakovaně páchají přestupky. Nyní by jim měly hrozit vyšší tresty.

 

Evidovat by se podle ministra Pelikána měly v registru pouze vybrané přestupky. Například v oblasti ochrany majetku před alkoholismem či toxikomanií, proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo proti majetku.

 

Podle ministerstva byly doposud údaje o přestupcích shromažďovány nahodile a policisté nebo strážníci nemohli jednoduše ověřit, jestli člověk nepáchá stejné přestupky i jinde. Pokud tedy člověk spáchá přestupek, policista si díky registru ihned bude moci ověřit, s kým má tu čest

 

 

Recidivistům se zvýší horní hranice pokuty, která se dá za přestupek dostat, a to o polovinu. Například za opakované krádeže by mohl místo dosavadních 20 tisíc zaplatit 30 tisíc.

 

Opozice, konkrétně TOP09, zavedení registru kritizuje s tím, že jde o další zásah do svobody člověka a podle nich bude registr zneužitelný. Na druhé straně rezort spravedlnosti prohlašuje, že opis z registru nebude veřejný a budou si moci o něj zažádat jen orgány činné v trestném řízení.  

mom/František Bůžek TN.cz