Kontrola ČOI

Pozor při nákupu dřeva před zimou! Inspekce odhalila přemrštěné ceny

Topení dřevem
Zdroj: Getty Images
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Publikováno 22. 10. 2019
Téma:

Zima se blíží a někteří prodejci dřeva se na ní snaží pořádně vydělat – Česká obchodní inspekce odhalila případy, kdy bylo palivové dřevo prodávané za přemrštěné ceny. Někteří obchodníci dokonce porušovali zákon.

Při nákupu dřeva před zimou si zkontrolujte hlavně cenu, radí Česká obchodní inspekce. "Kontroly, které ČOI uskutečnila, prokázaly pochybení u prodejců palivového dřeva především v oblasti cen. Někteří prodejci dokonce uváděli konečné ceny pro spotřebitele bez DPH, tím však porušují zákon," popsala Česká obchodní inspekce.

 

Úřad se před začátkem zimy v roce 2018 zaměřil na trh se dřevem a dřevařské výrobky. "ČOI provedla 113 kontrol a ve 27 případech zjistila porušení právních předpisů. Inspektoři zjistili, že obchodníci porušovali zákon o ochraně spotřebitele. Prodávající neinformovali v souladu s cenovými předpisy tím, že zřetelně neoznačili výrobek cenou nebo informaci o ceně výrobků a poskytovaných služeb vhodně nezpřístupnili," popsala ČOI.

 

 

Někteří obchodníci údajně také nezajistili, aby byly prodávané výrobky srozumitelně označeny. Prodejci si tak od ČOI vysloužili vysoké pokuty. Celkem inspektoři uložili 24 pokut v celkové hodnotě 58 000 Kč. "Je to o 5 pokut a 15 000 korun více než v roce 2017," dodala ČOI.

 

Cena za palivové dřevo je závislá na výběru konkrétního typu dřeva a také na tom, zda se jedná o štípané či neštípané palivové dřevo. Například cena za smrk, borovici nebo modřín štípané na polínka o délce 25 cm se pohybují okolo 820 korun za prostorový metr sypaný (polena nasypaná do krychle 1x1x1 metr). Tvrdé dřevo listnatých stromů jako jsou dub, buk nebo jasan stojí kolem 1200 Kč/m3.

 

Inspektoři ČOI budou údajně pokračovat v kontrolách dřeva a dřevařských výrobků i v letošním roce.

Související témata:
TN.cz