Bez cla nebo DPH

Pozor při objednávání dárků z ciziny! Kvůli kontrolám se mohou prodražit

František Bůžek
František Bůžek, Linda Nguyenová
23.11. 2019 19:33
Téma:

Lidem se mohou vánoční dárky objednávané například z Číny nebo USA prodražit. Celníci totiž budou zásilky pocházející ze zemí mimo Evropskou unii více kontrolovat. Platit to má hlavně pro levné zboží, na které se nevztahuje DPH nebo clo.

Češi si oblíbili levné nakupování po internetu. Za zboží z Číny do celkové hodnoty 22 eur se neplatí DPH a clo ani do hodnoty 150 eur. Kontrola takových zásilek se šest týdnů před Vánocemi rozjede naplno.

 

"Veškeré balíčky, které přijdou, musí být rentgenovány a následně pracovník pošty, pokud shledá něco podezřelého, zavolá pracovníka celního úřadu a zásilka je otevřena," popsala mluvčí Celního úřadu Ruzyně Šárka Miškovská.

 

Důvodem k otevření balíčku může být i podezření, že jeho obsah neodpovídá ceně, za kterou je do Česka dodán. Celníci si ověřují u příjemce dokumenty o nákupu a "lustrují" si zboží i na internetu. "Hledáme na webových stránkách, zdali skutečně mohl příjemce zaplatit například za telefon tak malou částku," dodala Miškovská.

 

Problém pro nakupujícího může nastat, i pokud zboží putuje přes sklady ze zemí Unie. "Tím se snaží samozřejmě obcházet pravidla. Ne vždy je zaručeno, že přesto nebude placena ta daň a to clo," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Domů vám tak může dorazit kromě otevřeného balíčku také výzva k zaplacení DPH či cla. Pokud s tím příjemce nesouhlasí, tak mu zbývá jediná možnost. "Každé rozhodnutí celního orgánu je rozhodnutím ve správním řízení, takže spotřebitel může využít všech opravných prostředků proti takovému rozhodnutí," vysvětlil vedoucí právního oddělení časopisu dTest Petr Šmelhaus.

 

Levným nákupům pravděpodobně úplně odzvoní už v roce 2021, kdy přestane platit hranice 22 eur. Placení DPH se tak bude vztahovat na všechny zásilky, a to bez ohledu na jejich hodnotu. Více se dozvíte v reportáži Lindy Nguyenové:

 

epa TN.cz