konec úhrad

Za léky na alergie si připlatíme! Zdražení se dotkne hlavně dětí

Ilustrační foto
Téma:

Budeme platit více peněz za léky na alergii a vysoký krevní tlak, přitom počet lidí s těmito problémy stále stoupá. Zvýšení doplatků by mělo platit od srpna, u některých léků se cena může zvýšit až o 15 % více, uvádí páteční MF Dnes.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude snižovat některým lékům úhradu o 15%, tyto změny postihnou hlavně malé děti do šesti let, které trpí alergiemi, na které jsou léky bez doplatků. Malé děti užívají léky ve formě sirupu, jelikož nemohou polykat tablety. "V této formě, ale žádný lék bez doplatku není, což rodiče s alergickými dětmi jednoznačně diskriminuje,“ řekla deníku dětská alergoložka Hana Janíčková.

 

 

Rodiče by za malé děti trpící alergií mohly ročně zaplatit až o tisíc korun více. Snižování úhrady o 15 % se bude týkat i lidí s vysokým krevním tlakem, jejichž počet neustále stoupá.

 

Státní útvar pro kontrolu léčiv se hájí tím, že je vše v souladu se zákonem. "V každé skupině léčivých látek má být nejméně jeden přípravek plně hrazený ze zdravotního pojištění. Zákon, ale nestanoví, v jaké formě má být – zda ve formě tablet, kapek nebo sirupu,“ sdělila deníku tisková mluvčí úřadu Lucie Přinesdomová.

reg TN.cz