Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Problémy při cestování

Pozor! Za některé léky vás mohou v zahraničí i zavřít! PŘEHLED

Léky
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Snad každý si na dovolenou sbalí i náplasti, léky na bolest nebo kapky proti kašli. Jenže v některých zemích vám mohou pořádně zavařit i ty nejběžnější léky. Čtěte, v jakých státech platí přísná pravidla pro ty které medikamenty.

Britské ministerstvo zdravotnictví varovalo, že některé léky na předpis nebo i ty volně prodejné mohou turistům v zahraničí způsobit velké potíže. V krajním případě kvůli tomu můžou skončit i za mřížemi, píše portál Daily Mirror.

 

Resort zveřejnil také seznam léků, na které si dát v jednotlivých zemích pozor. Přibývá totiž Britů, kteří mají v zahraničí kvůli medikamentům oplétačky se zákonem. Lidé podle ministerstva řeší oblečení, ale aby si zkontrolovali, co mohou do země přivézt, to ne.

 

V Japonsku jsou zakázány léky, které obsahují pseudoefedrin. Mezi ty běžné patří přípravky na chřipku a kašel Vicks nebo Sudafed. Medikamenty s pseudoefedrinem mohou být zneužity k výrobě pervitinu.

 

 

Do Spojených arabských emirátů nebo Řecka si raději pořiďte lékařský souhlas i pro léky na tlumení bolesti. Do problémů vás mohou dostat ty, které obsahují kodein, ale také Tramadol nebo Diazepam. Mohou vás za ně i zavřít. Měli byste je také nahlásit při bezpečnostní kontrole.

 

Silné přípravky proti bolesti, prášky na spaní a na úzkost potřebují souhlas lékaře v Singapuru. Do Kostariky si zase vezměte léky jen na dobu, kterou tam strávíte, žádné náhradní - a znovu s podpisem doktora, který potvrdí množství.

 

Podobná nařízení mají i v dnes turisticky oblíbené Indonésii. Mnohé léky na předpis, které obsahují kodein, prášky na spaní a medikamenty na léčbu ADHD jsou tady dokonce nelegální! Před cestou si raději vše ověřte na ambasádě.

 

 

Pokud byste cestovali do Číny, potřebujete osvědčení od lékaře na všechny léky. Do Kataru potřebujete předpis i na přípravky, které léčí nachlazení a kašel - jde totiž o látky, které se musí kontrolovat.

 

České ministerstvo zahraničí doporučuje, abyste si informace o tom, co se smí a nesmí do země, kam cestujete, dovážet, vždy před cestou vyhledali. Obecně na svých stránkách uvádí, abyste si sbalili jen ty léky, které opravdu potřebujete, a v přiměřeném množství.

epa TN.cz