Srovnání zemí

Práce v zahraničí: Víme, kde je nejlevněji a na co si dát pozor

Hledání práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Při hledání práce je často rozhodující výše platu, pozor ale dejte i na další faktory
Téma:

Česko patří k nejlevnějším zemím Evropy, zároveň máme ale nižší platy. Právě výše mzdy stojí často za rozhodnutím pracovat v zahraničí. Pozor si musíte dát ale i na další faktory.

Oproti průměru Evropské unie žijeme v Česku asi o dvě pětiny levněji, v porovnání s New Yorkem jsou životní náklady zhruba poloviční. V žebříčku obsadilo Česko 83. místo ze 119 srovnávaných států a patří tak k těm levnějším.

 

O tom, jestli si Češi najdou práci v tuzemsku, nebo odejdou za prací do zahraničí, ale rozhoduje hlavně výše platu. Pracující přitom za vyšší mzdou nemusí chodit daleko - třeba průměrný plat v Německu je oproti 26 tisícům v Česku čtyřnásobný.

 

"Životní náklady Němců ale čtyřnásobku nedosahují - za nájem se tu platí zhruba dvojnásobek a služby ani zboží čtyřikrát dražší než v České republice nejsou. Řada zboží je v Německu dokonce levnější," sdělila Olga Hyklová z personální společnosti AC JOBS.

 

Vysoké platy mají také ve skandinávských zemích nebo ve Švýcarsku, Lucembursku a Nizozemsku. Výrazně vyšší jsou ale i životní náklady, práce v těchto státech se proto Čechům tolik nevyplatí. Nákladnější je i život na Slovensku.

 

 

"Pokud se člověk rozhodne odejít za lepším platem do zahraničí, musí počítat s tím, že bude za služby a zboží platit víc než v Česku," upozornila Hyklová. Musí se také připravit na jiný způsob vyplácení mezd - někde dostáváte výplatu týdně, nájem ale chtějí za měsíc.

 

Rozdíly jsou také ve zdanění. "Jsou poměrně značné, někde až dvojnásobné. Daňové zatížení v Česku se v rámci Evropské unie řadí k průměru. Vůbec nejvyšší daně odevzdávají lidé v Belgii, velmi nízké daně jsou naopak na Novém Zélandu," doplnila marketingová manažerka Marcela Vyskoková.

 

Výrazně se liší také rodičovská dovolená. Její maximální doba s příspěvkem jsou v Česku 4 roky, což je ve zbytku Evropy luxus. V některých zemích, třeba v Belgii nebo Portugalsku, trvá rodičovská dovolená s příspěvkem pouze pár měsíců.

 

 

Liší se také výše příspěvku - nejlépe jsou na tom v Estonsku a Slovinsku, kde dostanou 100 % předchozího příjmu, nejhůře naopak ve Španělsku, Řecku a Nizozemsku, kde rodiče nemají přilepšení žádné.

 

Podle průzkumů jsou v Česku na vysoké úrovni také příspěvky v době nemoci, nezaměstnanosti nebo penze. "Česko nabízí nezaměstnaným sedmé nejlepší životní podmínky. Ve Velké Británii, v Estonsku, Lucembursku, Itálii, Irsku, na Slovensku i na Maltě jsou na tom nezaměstnaní nejhůř," doplnila Hyklová.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz