Home office

Práce z domova Čechy výrazně rozděluje, ukázal průzkum. ANKETA

Zaměstnanci státní a veřejné správy zatím nedovedou fungovat z domova
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
23.4. 2021 5:43
Téma:

Už přibližně rok řada Čechů neviděla naživo své kolegy z práce, osobní schůzky a porady nahradily kvůli pandemii videokonference nebo skupinové hovory. Takzvaný home office podle nového průzkumu ale spoustě lidí nevyhovuje. Jak ho vnímáte vy?

Podle expertů dlouhodobá práce z domova v mnoha případech ukázala, že pro řadu firem není snadné udržet motivaci zaměstnanců, kteří jsou kvůli pokračující pandemii odloučení od kolegů.

 

Podle nedávného průzkumu HR Pulse společnosti Profesia mezi českými firmami není 33 % zaměstnanců na home office spokojeno. Více než pětina pracovníků chce pokračovat v práci z domova trvale, přes 35 % pak tuto možnost chce využívat více než před covidem.

 

 

Průzkumů na toto téma se v poslední době uskutečnilo více a často přinášejí hodně rozdílné výsledky. Řada respondentů sice tvrdí, že při práci z domova jsou produktivnější, jiní se ale chtějí do kanceláří vrátit, aby se odstřihli od rozptylování, o které se v domě nebo bytě "starají" jejich ratolesti nebo další členové domácnosti.

 

Řadě lidí práce z domova ale maximálně vyhovuje. Umějí si uspořádat svůj čas tak, že jsou mnohem efektivnější, navíc odpadá dojíždění. Podle nedávné studie Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích je doma efektivnějších přes 51 % zaměstnanců.

 

Anketa

Je podle vás home office lepší než práce v klasické podobě?

Hlasovalo 337 lidí.

 

Přesto se u mnoha lidí v souvislosti s prodlužující se dobou práce z domova začíná projevovat další problém – zaměstnání jim čím dál tím více zasahuje do soukromí. Rozvolnění pracovní doby u nich sklouzává v to, že práci prokládají jinými činnostmi, takže se jim roztáhne na prakticky celý den.

 

 

"Při práci z domova je velmi důležitý time-management (nakládání s časem) a sebekázeň. Schopnost určit si nejen dílčí cíle, ale i někam směřovat, nyní odděluje ty, kteří svou práci bez problémů zvládají. Umění organizovat svůj pracovní čas bez dozoru nadřízeného, rozvrhnout práci tak, aby odpovídala součinnosti s ostatními členy týmu, to jsou dovednosti, které se dají naučit," zmiňuje výkonný ředitel Počítačové školy Gopas Jan Dvořák.

 

Větší zastoupení práce z domova podle všeho ovšem vydrží i poté, co se pandemii podaří porazit. Krize totiž ukázala, že řada pracovních úkolů se dá vyřídit i z obýváku, nejen z kanceláře.

 

"Více než pětina lidí chce pokračovat v práci z domova trvale, přes 35 % pak tuto možnost chce využívat více než před covidem. Očekává se proto vzestup takzvané hybridní práce, která kombinuje přítomnost na pracovišti a home office," předpovídá s odkazem na už zmíněný průzkum Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

 

Práce z domova dokáže připravit i řadu trapných situací. Více se dozvíte v reportáži:

 

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz