znečištěné ovzduší

Prach v Karviné deformuje malým dětem mozky, dokázali vědci

Téma:

Jedovatý prach v ovzduší zhoršuje vývoj dětí a nejvíce zpomaluje vývoj mozku. S takovým závěrem přišli vědci z Akademie věd po dvouletém zkoumání. U novorozených dětí a jejich matek na Karvinsku objevili až trojnásobek škodlivin v porovnání s výsledky výzkumu, který prováděli v jižních Čechách.

Jedovatý prach, který dýcháme všichni, ovlivňuje geny novorozenců. Vědci od roku 2013 zkoumali 100 žen a jejich miminek na Karvinsku a Českobudějovicku. Bonzoapyren, který je právě součástí polétavého prachu podle výzkumu zasahuje do vývoje neurologických drah . To znamená že zpomaluje vývoj mozku. Což ovlivňuje obranyschopnost organismu, čili sníženou imunitu u dětí.

 

 

Podle portálu idnes.cz vědci prováděli odběry krve, plazmy i moči u matek a jejich novorozeňat, a to jen u matek nekuřaček, aby byl výzkum co nejobjektivnější. Zatímco ve vzorcích z Českých Budějovic byly škodlivé látky v krvi minimální, na Karvinsku byly několikanásobně vyšší.

 

 

Karvinsko patří v České republice k místům s nejhorším ovzduším. Pozitivním výsledkem je, že vědci zjistili, že škodliviny z ovzduší se nedostanou do mateřského mléka. Lékaři také tvrdí, že asi jen 20 procent matek konzumuje doporučenou dávku zeleniny. Právě zelenina obsahuje antioxidanty, které mohou nepříznivé výsledky ovlivnit.

tn.cz / gar