Nastartujme Česko

Práci a péči bere handicapovaným koronavirus. Jsou téměř bez pomoci

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 17:57
19.11. 2020 11:10

O svou budoucnost se kvůli pandemii obávají i organizace, které pomáhají handicapovaným. V pořadu Nastartujme Česko mluvili jejich zástupci i o tom, jak by se z těžké situace mohly organizace dostat.

Kvůli pandemii koronaviru se ocitlo mnoho organizací v krizi. Jako například i ty, které pomáhají handicapovaným. Ti nyní mají mnohem větší potíže a hrozí, že jim nebude mít kdo pomáhat. Některé organizace postiženým zajišťují terapie nebo se jim snaží poskytnout pracovní místa a tím i výdělek.

 

Problémy má třeba Hipocentrum Robin, ve kterém se s pomocí koní snaží terapeuti zlepšit život autistických dětí i jejich rodičů. "My fungovat bohužel nemůžeme," řekl Matěj Bauer z Hipocentra Robin. "O koně se ale stále musíme starat, jen nemáme žádné klienty. Náklady jsou tak pořád stejné," dodal. "Pomocí terapie pomáháme autistům s komunikací. Například malá holčička, která fyzicky napadala matku, díky terapii přestala," vysvětlil Bauer.

 

 

S nelehkou situací se potýká také kavárna AdAstra, která zaměstnává lidi s nejrůznějšími handicapy. První vlnu pandemie zvládla kavárna poměrně bez potíží. První rána přišla až na jejím konci. "Naši kavárnu vykradli, škoda přesáhla půl milionu," řekla provozní Markéta Šulcová. Naštěstí jim pomohla veřejnost prostřednictvím sbírky.

 

V tuhle dobu mají otevřené okénko a snaží se pracovat, přesto to finančně drhne. "Nejvíc mě baví asi to nádobí,“ sdělil jeden ze zaměstnanců Michal Bílek. Podle majitelky o tom, jestli kavárna přežije, rozhodne následující půlrok. 

 

 

Další organizací, která válčí s pandemií je sociální podnik Ergones, kde dostávají příležitost k práci nevidomí. "My zavření tedy nejsme, naši zaměstnanci chodí do práce. Ale bojíme se, že největší krize přijde v příštím roce," svěřila se Věra Jurečková, ředitelka podniku. Peníze získávají mimo jiné prodejem dárkových předmětů v rámci různých akcí, které se v této době konat nemůžou.

 

TN.cz