Pracovní zranění

Úrazů v práci přibývá! Nejvíce riziková je tato hodina a den

Pracovní úraz
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Téma:

Loni bylo pracovních úrazů více než v přechozím roce. Snižuje se úrazovost u žen, klesá také počet smrtelných zranění. Nejvíce závažných úrazů zaznamenali lékaři ve Středočeském kraji, nejméně v Pardubickém.

Statistiky o pracovních úrazech zveřejňuje Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ). Loni zaznamenaly 44 941 zranění v práci, což je oproti roku 2016 mírný nárůst. Naopak ubylo případů, kdy by se zranili mladiství.

 

O téměř 6 procent (841 úrazů) klesla také úrazovost žen. "Ženy se trvale na počtu pracovních úrazů podílejí daleko méně, nežli by odpovídalo jejich podílu na celkové zaměstnanosti v České republice, což souvisí s charakterem vykonávané práce," informuje SÚIP.

 

Nejvíce závažných úrazů, které si vyžádaly hospitalizaci delší než 5 dnů, evidují úřady ve Středočeském (152), Jihomoravském (130) a Moravskoslezském kraji (110). Naopak nejméně jich zaznamenaly v Karlovarském kraji (29) a na Vysočině (35).

 

 

GALERIE: Pracovní úrazy v roce 2017

1
/
7
Zdroj: SÚIP
Pracovní úrazy v roce 2017 - 1

 

Nejčastější příčinou smrtelných úrazů byly dopravní nehody a nejvíce loni umírali zaměstnanci ve stavebnictví. Celkově úřady zaznamenaly 95 úmrtí po pracovním úrazu. Pracovníci, kteří po úrazu zemřeli, většinou podcenili nebo špatně odhadli riziko (52 případů).

 

 

Z časového hlediska došlo k nejvíce úrazům v lednu (4616), v říjnu (4235) a březnu (4109). Naopak nejméně lidí (2892) se zranilo v prosinci, což je ale způsobeno častými dovolenými zaměstnanců přes Vánoce a závěr roku.

 

Počet úrazů strmě klesá spolu s tím, jak postupuje pracovní týden. Nejvíce se jich děje v pondělí (9226) a nejméně v neděli (1936), kdy ale znovu mnoho lidí do práce nechodí. Ke zraněním také častěji docházelo mezi 10. a 11. hodinou (4704).


Další zajímavé údaje o pracovních úrazech najdete v tabulkách v galerii.

epa TN.cz