Inspektorát práce

Pracovních úrazů v Česku přibývá! Tohle jsou nejrizikovější povolání

Loňský rok byl v počtu pracovních úrazů tragičtější než ten předchozí. Podle předběžných odhadů zemřelo při práci více než 100 lidí. Nejčastěji se jednalo o pády z výšek na stavbách nebo dopravní nehody.

Podle českého statistického úřadu jen za loňský půl rok zemřelo v práci 60 lidí. To je o patnáct případů víc než za stejné období roku 2017.

 

Čísla inspektorátu práce pak hovoří o 123 zemřelých v zaměstnání za celý loňský rok. Podobný počet byl přitom v letech 2010 a 2011. Předloni v práci zahynulo nejméně lidí za posledních více než dvacet let.

 

Nejčastěji umírají dělníci na stavbách při výškových pracích nebo řidiči při dopravních nehodách. Kromě Čechů umírá taky čím dál více cizinců, kteří v Česku kvůli práci žijí.

 

 

Nejohroženější skupinou z hlediska bezpečnosti práce jsou v zaměstnání nováčci, kteří ve firmě pracují maximálně dva roky. Naopak riziko úrazu je velké i pro stálé nebo starší zaměstnance. Ze stereotypu mohou udělat osudovou chybu, která je může stát život.

 

Inspektorát práce ročně řeší desetitisíce úrazů. Potýkat se musí i s kuriozitami jako například zranění strojvůdce, který cestoval do práce, spletl si vlak a za jízdy z něj vyskočil. Úředníci teď posuzují, zda se skutečně jedná o pracovní úraz.

pan, Jan Socha TN.cz