Mezinárodní setkání

Praha hostí Visegrádskou čtyřku: Řeší klima a rozpory s Rakouskem

František Bůžek
František Bůžek
Aktualizováno 16.1. 2020 20:19
Téma:

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky a také předseda vlády Rakouska se sjeli do Prahy, aby probrali postoj Evropské unie ke změnám klimatu nebo energetickou politiku.

Do Národního muzea přijeli krátce před devátou hodinou premiéři Polska, Maďarska a Slovenska, kteří jednali asi hodinu společně českým předsedou vlády, než se k nim přidal rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz. Ten se podobného summitu účastnil naposledy v červnu 2018.

 

 

Podle úřadu vlády budou premiéři debatovat o klimatické politice EU, kde se postoje V4 a Rakouska významně liší. Zatímco V4 se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k uhlíkové neutralitě země o deset let dříve.

 

 

Dalším tématem by měla být energetika, kde jsou rovněž představy V4 a Vídně odlišné. Česko, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve své energetice, Rakousko usiluje o celoevropský odklon od využívání jaderné energie.

 

 

Schůzky se konají v den, kdy si Česko připomíná památku Jana Palacha. Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí právě nedaleko Národního muzea. Jeho památce se po příjezdu Sebastiana Kruze všech pět státníků šlo poklonit.

 

 

Po summitu v Národním muzeu se Andrej Babiš se Sebastianem Kurzem přesunou do Kramářovy vily, kde je čeká bilaterální jednání.
 

TN.cz