Co zlepšit?

Praha má manuál, jak "mluvit" s lidmi. Chybí mobilní aplikace

Němečtí vědci vypracovali Praze manuál toho, co zlepšit v komunikaci. Doporučují například aplikaci do mobilních telefonů, která by Pražany i turisty informovala nejen o zajímavostech hlavního města, ale například i o volných parkovacích místech.

Manuál je odměna za vítězství v mezinárodní soutěži měst, kterou Praha ovládla před dvěma lety. Co Praze podle německých vědců chybí vlastně nejvíc? Chytrá aplikace pro mobilní telefony, kde by turisté mohli najít, kam zajít.


Většina turistů se totiž zaměřuje jen na jednu trasu. Přes Karlův most míří na Pražský hrad. A centrum metropole je kvůli tomu přecpané lidmi.


"On-line" by proto lidé v chytré aplikace měli zjistit nejen informace o zajímavých památkách mimo historické centrum, ale například také o tom, kde zaparkovat. Podle podobných aplikací se už orientují například v Kodani - a ani u nás by to podle všeho neměl být problém.


"Paní primátorku výsledky této studie zaujaly a určitě bude chtít, aby se zanesly do strategického plánu," říká mluvčí magistrátu Vít Hofman.Návrhů na zlepšení němečtí vědci pražským radním předali přes dvě desítky. Jedním z nich bylo například i přemostění hlavního nádraží lávkou pro pěší a cyklisty.


Jakou prioritu ale konkrétně tento návrh bude mít - a zda na jeho realizaci někdy vůbec dojde - bude záviset na pražských radních.
 

pez, Bára Divišová TN.cz