kybernetický útok

Masivní kybernetický útok v Česku! K poškození dat nedošlo, reagoval primátor

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:23
5.3. 2021 6:46
Téma:

Veřejná správa čelila masivnímu kybernetickému útoku, upozornil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Magistrátní servery útok dle jeho slov přežily, celým případem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Česko se dostalo do hledáčku hackerů, kteří se v noci na pátek pokusili prolomit obranu celé řady systému veřejné správy.

 

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém. Díky uchovávání více kopií dat najednou u nás nedošlo k poškození dat. Další dopady zjišťujeme," informoval kolem půlnoci v noci na pátek pražský primátor Zdeněk Hřib.

 

Podle něj bude celý incident nahlášen Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). "Poskytneme plnou součinnost pro následnou analýzu útoku," doplnil Hřib.

 

 

NÚKIB už ve středu upozorňoval na zranitelnost postihující Microsoft Exchange Server, které umožňují bez autentizace a uživatelské interakce přístup k emailovým schránkám na serveru a následné vzdálené spuštění kódu.

 

"NÚKIB spolu s dalšími partnery, včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu, v tuto chvíli pomáhá zasaženým organizacím tuto situaci řešit a minimalizovat rozsah škod. Bližší informace o rozsahu incidentu či postižených subjektech však nebudeme poskytovat," zveřejnil po útoku úřad.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz