OČKOVÁNÍ V ČESKU

Praktický lékař vymyslel, jak získat víc vakcín. Naočkoval už tisíce lidí

Jan Zálužský
Jan Zálužský
27.4. 2021 21:03
Téma:

Nedostatek vakcín, logistika rozvozu nebo skladování. To vše trápí praktické lékaře. S návodem, jak se s tím vypořádat, přišel lékař z Pardubického kraje. Aby mohl vakcínu podat co nejvíce lidem v co nejkratším čase, nechal si ordinaci na malém městě zaregistrovat jako očkovací centrum. Tím pádem dostává příděly vakcín jako jiná velká centra.

Radoslav Svoboda má v regionu šest ordinací a zaměstnává osm lékařů. Má také administrativní zázemí, a to mu umožnilo založit si očkovací centrum. Obslouží nejen své pacienty, ale i ostatní zájemce z až 30 kilometrů vzdálených měst a obcí.

 

"Začali jsme očkovat AstraZenekou, teď čekáme na další závoz, máme Modernu. Tou jsme očkovali v domově důchodců a máme také vakcínu od firmy Pfizer," popisal lékař.


Radoslav Svoboda očkuje všechny možné skupiny obyvatel. "Chodí i lidé, kteří jsou ohrožení obezitou nebo hypertonici. Pro ně je očkování velice vhodné," řekl Svoboda.

 


Celému týmu prý také pomáhá to, že jsou pacienti ukáznění. "Termíny vůbec neruší a chodí včas," popsala sestřička Lucie Skokanová.


Očkování probíhá v útulných prostorách ordinace a za sobotu jsou schopni naočkovat až 130 zájemců. Zatímco někteří praktici ještě s očkováním ani nezačali, v Seči na Chrudimsku už naočkovali 4200 lidí.


"Nejde o běžnou vakcinaci obvodu tohoto lékaře, ale umožňuje i očkování dalším prioritním skupinám a my jsme za to rádi. Pomohl nám v rámci celé očkovací strategie," ocenil lékaře hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). 

 

Nejvíce vakcín proti nemoci covid-19 k pondělí podali v Praze, téměř 500 000. Naopak nejméně v Karlovarském kraji, kde vyočkovali necelých 90 000 dávek a ve Zlínském kraji zhruba 146 000.

 


"Už na začátku očkování jsme věděli, že situace u nás nebude snadná, protože přerozdělování dávek do krajů bylo závislé také na možnosti využití fakultních nemocnic. Tu my bohužel nemáme," vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková. 


Velká města využívají k očkování sportovní haly, nebo zřídila očkovací centra z kulturních domů. Malá města je nemají a využívají buď spádových míst nebo právě praktiků. Mohou tak vznikat podobné situace jako na Kladensku. Zatímco v Kladně se čeká na očkování, ve Slaném mají naopak vakcín dost.


"Kde já vidím rozdíl je ve spádovosti těch očkovacích míst. Kladno má cca 70 000 obyvatel, Slaný 16 000 obyvatel, z toho vyplývá ta velikost front před závorami," myslí si radní Středočeského kraje pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). 

 


Problém je zřejmě v koordinaci dodávek. "My jsme v úterý dali vědět Středočeskému kraji, že dostanou navíc nad rámec čtyři plata vakcín. Koordinátor si je vyzvedne a přerozdělí," uvedla národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová.

 

Ve Slaném očkují 700 lidí denně a podle starosty by zvládli i více. Jak je to možné a kolik by zvládli naočkovat lidí, se dozvíte v rozhovoru:

 

V opačné situaci jsou na Praze 8. Ministerstvo tam zatrhlo plán na očkování 1200 lidí denně. Podrobnosti se dozvíte v rozhovoru:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

mb TN.cz