Koronavirus

Praktičtí lékaři přestávají očkovat. Mohou si za to sami, tvrdí Arenberger

Simona Šimková
Simona Šimková
Aktualizováno 6. 5. 2021 1:30
5.5. 2021 21:19
Téma:

V Česku zrychluje očkování, lékaři v úterý aplikovali přes 68 tisíc dávek. Ačkoli v květnu má dorazit 2x více dávek než v dubnu, zhruba pětina praktických lékařů přestává očkovat. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera je to ale chyba samotných lékařů. Vakcíny totiž míří především do očkovacích center.

V Česku je 560 praktických lékařů, kteří ještě nedostali k naočkování svých pacientů jedinou dávku vakcíny. "Celá řada praktických lékařů začíná rezignovat na očkování svých pacientů, protože nemají vakcíny," uvedl lékař Igor Karen ze Sdružení praktických lékařů (SPL).


Někteří praktici dokonce kvůli nedostatku vakcín musejí oddalovat termíny podání druhé dávky. "Takový praktický lékař vypadá v očích pacientů jako ten čučkař, který ačkoli za to nemůže, nedostal nic a na ty své pacienty se v jejich očích vykašlal," vysvětlil lékař Vojtěch Mucha.

 

 

Podle ministra zdravotnictví si za to ale praktičtí lékaři mohou sami svými chybami. "Já si nemyslím, že to je selhání státu. Každý kdo mohl očkovat, tak mohl technickou chybu udělat," řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).


A tím se podle ministra připravit o vakcíny. Dalším problémem s očkováním u praktiků jsou vakcíny, které nabízí. Ty od Johnson & Johnson a AstraZenecy lidé moc nechtějí. "Stává se nám, že pacienti nechtějí vakcínu AstraZeneca, chtějí jinou z důvodu nežádoucích účinků," dodal Mucha.

 

 

Očkování AstraZenecou kvůli obavám z krevních sraženin pozastavilo například Rakousko, Německo a Švédsko. Vakcín od Pfizeru se vyočkovalo zatím nejvíc dávek, přes 2,5 milionu. Nejméně, necelých 9 tisíc, jich lékaři vyočkovali od společnosti Johnson & Johnson.


Podle vakcinologů by do měsíce mělo dojít na slibovanou hranici sto tisíc naočkovaných denně. Dosavadní maximum padl 29. dubna, kdy lékaři naočkovali přes 77 tisíc dávek.

 

Můžou si lékaři sami za nedostatek vakcín? Na tento výrok ministra zdravotnictví reagoval předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz