Proč to nevysvětlí?

Přátelé ubitého Zdeňka: Vraha to ani nemrzí, rozsudek halí tajemství

Zavražděný Zdeněk M.
Zdroj: facebook
Raymond Sculley (vlevo) neprojevil u soudu kvůli vraždě Zdeňka lítost
Téma:

Kamarádi Zdeňka M., kterého v Británii ubil 29letý Raymond řetězem, jsou zoufalí. Soud totiž rozhodl, že je muž nevinný a žádné odůvodnění tradičně neposkytl. Raymond Sculley přitom ve výpovědi ani neprojevil lítost, vypadal klidně.

Rozsudek nad mužem, který loni v září umlátil Čecha v Londýně, šokoval Česko i Velkou Británii. Soud totiž rozhodl, že je 29letý Raymond Sculley nevinný. Soudce ani porota však neposkytli žádné vysvětlení - tak totiž britské soudy fungují.

 

"Soudce o vině ani trestu nerozhoduje, to dělá porota. Ta přihlíží všem výpovědím a poté se radí, jaký vynese verdikt, jednání je tajné. Nikdy však nesděluje, jak k tomu dospěla. Soudce se tedy jen zeptal, k jakému dospěli závěru a předseda poroty odpověděl: Nevinen," uvedl pro TN.cz kamarád Chris.

 

Pro všechny přátele i rodinu to byl zdrcující moment. Doufali, že pro mrtvého kamaráda dosáhnou spravedlnosti, a nevěřili vlastním očím. "Úplně nás to zdrtilo. Raymond jen řekl, že jednal v sebeobraně a bylo vidět, že tomu porota věří. Neviděl jsem mu přímo do tváře, ale nevypadal zrovna zničeně," doplnil Chris.

 

GALERIE: Zavražděný čech v Londýně

1
/
6
Zdroj: facebook
Zavražděný čech v Londýně - 1

 

Naprostý šok cítila i Zdeňkova kamarádka Denisa. "Svědčili proti němu dva členové gangu, kteří tam byli s ním. Na kamerových záznamech bylo všechno vidět, i vyšetřovatel, který na tom pracoval, řekl, že je to jasný případ," podivuje se.

 

Rozhovor s kamarádkou Zdeňka M.

 

Sculley byl zproštěn všech obvinění, soud ho neodsoudil ani za vraždu, neúmyslné zabití ani napadení. Tento verdikt se pokouší zvrátit ministr zahraničí, který poslal do Británie diplomatickou nótu. Chce vědět, jak by bylo možné případ revidovat.

 

 

Pozadu nezůstávají ani kamarádi, kteří zorganizovali petici a na obnovení procesu vyhlásili i sbírku. "Jak je možné, že takhle rozhodli, když mají tolik důkazů. Když někdo někoho umlátí na ulici, ještě uteče a nikdo nepřivolá záchranku, ale ani se z toho nevzpamatuje, aby si řekl: Co jsme to udělali, musíme mu pomoct, tak kde to jsme. Příště to může být něčí dítě," vypočítala Denisa důvody petice.

 

V polovině září 2016 se Zdeněk M. nepohodl ve východním Londýně se skupinou mladíků, jeden z nich pak na něj zaútočil. Řetězem a zámkem na kolo ho ubil k smrti, gang pak utekl. Dva dny poté se proti vrahovi obrátili jeho kamarádi a případ nahlásili na policii, Sculley se vzdal. Více o případu a rozsudku čtěte zde.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz