Oznámení z číny

Přátelství s Prahou je u konce! Peking vypověděl smlouvu o spolupráci

Magistrát Hl. m. Prahy - Nová radnice - 2
Zdroj: TN.cz
Magistrát hlavního města Prahy
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 7:45
10.10. 2019 7:37
Téma:

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterskou smlouvu s Prahou. Zprávu zveřejnilo čínské velvyslanectví v České republice. Vedení hlavního města prý ignorovalo základní pravidla mezinárodních vztahů.

Pražská koalice se podle vyjádření Pekingu hrubě vměšovala do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovala sesterské partnerství. "I přes jednoznačný postoj a nesouhlas čínské strany podnikli opakovaně nevhodné kroky a vyjádření na otázky týkající se klíčových zájmů Číny ohledně Tchaj-wanu a Tibetu," napsala kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu.

 

Politické předpoklady a základy pro partnerství mezi oběma městy tak podle ní již neexistují. "Z pověření magistrátu města Pekingu tímto Kancelář pro mezinárodní záležitosti města Pekingu prohlašuje, že město Peking s okamžitým účinkem vypovídá sesterské partnerství s hlavním městem Prahou a pozastaví s ním veškeré oficiální styky," uvedla kancelář.

 

Zároveň dodala, že doufá v to, že příslušní vedoucí představitelé hlavního města Prahy si co nejdříve uvědomí své chyby a konkrétními kroky napraví negativní dopady.

 

 

Vypovězení smlouvy už schválili také pražští radní na svém pondělním zasedání. Rozhodnutí nyní ještě musí potvrdit pražské zastupitelstvo. Vedení města vadí, že čínští představitelé odmítali jednat o vyškrtnutí klauzule o jedné Číně.

 

Smlouva platila od roku 2016, kdy ji schválilo předchozí vedení města v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Současní představitelé pražského magistrátu - koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu - chtěli smlouvu změnit už začátkem letošního roku.

 

Čína už v létě kritizovala pražského primátora Zdeňka Hřiba. Více v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz