volby 2020

Pravda, nebo lež? Ověřili jsme výroky Jana Hamáčka v předvolební debatě!

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
15.9. 2020 15:58

Dalším hostem předvolební debaty TV Nova byl předseda ČSSD Jan Hamáček. S moderátorkou Bárou Divišovou probral situaci kolem koronaviru, kandidáty do podzimních voleb či předvolební strategii sociálních demokratů. Zjistili jsme pro vás, zda ve svých výrocích lhal, anebo mluvil pravdu.

Ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček sice sám nekandiduje ani do krajských, ani do senátních voleb, za svými stranickými kolegy si však skálopevně stojí. Nejsilněji se podle něj sociální demokraté cítí na Vysočině a v Pardubickém a Jihočeském kraji.

 

V předvolební debatě hovořil o řešení koronavirové krize, předvolební kampani ČSSD a kandidátech do krajských zastupitelstev a Senátu. Redakce TN.cz ověřila devět jeho výroků, z nichž většina byla pravdivá. Dva z nich ale byly sporné a jeden nepravdivý. Celý záznam debaty si můžete pustit pod titulkem článku.

 

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Říkal jsem, že by bylo dobré zřídit Ústřední krizový štáb. Pan premiér a ministr zdravotnictví říkali, že straším lidi a je to zbytečné. No a za 14 dní tu krizový štáb byl.

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) vznikl 16. března, Hamáček ale spolu s dalšími ministry za ČSSD skutečně požadoval jeho zřízení již dříve. Na dotaz na twitteru, zda navrhoval svolání ÚKŠ, odpověděl: "Jasně, asi třikrát. Jana Maláčová taky." V tu dobu ještě ÚKŠ zřízený nebyl. Vznikl až čtyři dny po vyhlášení nouzového stavu, který Hamáček navrhoval již 2. března, tedy deset dní předem.

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
23. července jsem měl tiskovou konferenci v Lidovém domě. Říkal jsem, že ta čísla rostou, proto nosme roušky dobrovolně. První reakce od ministra zdravotnictví byla, že straším lidi.

23. července Hamáček skutečně prohlásil, že by lidé měli dobrovolně nosit roušky. "Já bych chtěl požádat občany, aby nečekali na to, až jim ministerstvo něco nařídí, ale aby v případě, že se pohybují v uzavřených prostorech, používali roušky," uvedl. Ten samý den na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) napsal: "Naší rolí je dělat takové kroky, abychom předešli zhoršení situace. Současně bychom ale neměli občany strašit. Prosím všechny veřejné činitele, aby situaci nedramatizovali."

 

 

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Státy, které jsou na tom teď lépe než my, tak si roušky nechaly. Rakousko, Slovensko, Polsko… Kdyby ty roušky přes léto v uzavřených prostorech zůstaly, čísla by byla lepší.

Mezi státy, které jsou na tom podstatně lépe než Česká republika, je například Švédsko, kde v létě neplatila povinnost nošení roušek a stále neplatí. Od konce července tam přitom denní nárůsty nepřetržitě klesají. Zatímco 23. července švédské laboratoře potvrdily přes 1300 nových případů, 10. září to bylo pouze 201. Co se okolních států, které Hamáček zmínil, týče, jak na Slovensku, tak v Rakousku grafy ukazují po "letní pauze" prudký nárůst případů na začátku září. V Rakousku, kde platila povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorech od 24. července, v pondělí laboratoře potvrdily nákazu u 714 lidí. Na Slovensku, kde musí mít lidé zakrytá ústa a nos od 4. července, aktuální čísla překročila nejvyšší jarní nárůsty o dvojnásobek.

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Vždycky, když bylo nejhůře, nebo když se republika dostala do problémů, tak potom měla ČSSD zodpovědnost za to dostat tu zemi zpátky do lepších čísel. Povedlo se nám to dvakrát po těch velkých krizích.

Jan Hamáček nespecifikoval, o které dvě velké krize se mělo jednat. Jednou z nich je nepochybně celosvětová hospodářská krize v roce 2008, která je součástí tzv. Velké recese, tedy období globálního ekonomického poklesu v letech 2007 až 2015. Vzhledem k tomu, že není jasné, co Hamáček myslel druhou krizí, není možné říct, zda a jak se s ní sociální demokracie vypořádala.

 

 

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
My jsme nejstarší politická strana.

Sociální demokraté se rádi pyšní titulem nejstarší české politické strany a dělají to právem. Jedná se skutečně o naši nejstarší stranu, která ještě existuje – její historie sahá až do roku 1878.

 

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Minulý týden dělal Kantar pro Českou televizi průzkum. Něco se tu od zimy změnilo, protože sociální demokracie má v tom průzkumu takový volební potenciál, že by měla být zastoupena ve všech krajských zastupitelstvech.

Volební potenciál pro krajské volby 2020, který pro Českou televizi zpracovala agentura Kantar, skutečně ukázal, že ČSSD by uspěla ve všech krajích.

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Jsou tu volební potenciály, nějaká volební realita, takže asi se nedá očekávat, že sociální demokracie dostane 30 %. Ty potenciály nás dávají někde do 13 %.

Hamáček nespecifikoval, ze kterých volebních potenciálů vychází, jeho výrok proto nelze jednoznačně vyvrátit. Z již zmíněného průzkumu agentury Kantar vyplývá, že v krajských volbách by se tomuto číslu sociální demokracie přiblížila pouze na Vysočině, kde je její podpora odhadovaná na 12 %. Ve většině krajů je však procento nižší.

 

 

 

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Petr Benda byl úspěšný předseda ústeckých sociálních demokratů. Za něj ty výsledky byl přes 30 %.

Petr Benda byl v čele krajské organizace ČSSD v Ústeckém kraji od roku 2005 do roku 2011. Během jeho působení tak proběhly pouze jedny krajské volby, a to v roce 2008. Sociální demokracie tehdy získala v Ústeckém kraji přes 32 %.

Jan Hamáček Jan Hamáček
Jan Hamáček
Není to poprvé, co sociální demokracie nekandiduje ve všech obvodech. Už to tady bylo.

Hned při prvních českých senátních volbách v roce 1996 sociální demokracie nenasadila své kandidáty do všech obvodů. Tehdy jí chyběl kandidát ve volebním obvodu č. 4 – Most.

 

TN.cz