VOLBY 2020

Pravdy a lži: Podívejte se, kdy v debatě mluvil pravdu Vít Rakušan

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 3. 9. 2020

Hostem středeční předvolební debaty televize Nova byl předseda STAN Vít Rakušan. S moderátorkou Bárou Divišovou probíral volební program i osobnosti v čele kandidátek. Redakce TN.cz pro vás připravila přehled, ve kterém uvidíte, zda mluvil pravdu.

S dynamikou lovců upírů se do volební kampaně vrhl Vít Rakušan a STAN. Česnekem chtějí vyhánět zlé duchy z krajských úřadů.


Rakušan přijal pozvání také do předvolební debaty, redakce TN.cz pro vás nyní připravila přehled pravdivosti jeho výroků. Ze šesti výroků mluvil pětkrát pravdu a jeden výrok byl sporný. Na celou debatu se můžete podívat pod titulkem článku.

 


Řeč se v úvodu debaty stočila na tvorbu volebních koalic a také na volební program. STAN se snaží o změnu rozpočtového určení daní, aby kraje dostávali více peněz od států do svých rozpočtů. Kritizuje postup, kdy se nebere ohled na počet obyvatel daného kraje.

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Jsme jediným subjektem, se kterým šli Piráti do koalice. S nikým jiným koalici nemají.

STAN a Piráti mají pro krajské volby koalici v Olomouckém kraji. Do senátních voleb mají Piráti hned několik kandidátů ve spolupráci s jinými stranami.

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Kraje mají zákonodárnou iniciativu. Lidé to v České republice málo ví, že i krajská zastupitelstva mohou přijít s návrhem zákona.

Neexistuje žádný výzkum, který by zjišťoval znalosti českých voličů ohledně zákonodárných možností krajský zastupitelů. Výrok nelze potvrdit, ani vyvrátit.

 

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Vláda nám to odmítá dát na pořad jednání Sněmovny. (Jedná se o návrh změn v rozpočtovém určení daní, pozn. red.)

Návrh Martina Půty byl poslancům doručen letos začátkem února. Dostal se do návrhu 45. schůze na přelomu dubna a května, dále pak 49. schůze od konce května do 19. června a pak začátkem července na 54. schůzi. Ani jednou se nedostal do schváleného pořadu schůze. Návrh tak zůstává v první čtení.

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Kraje nemají podíl na silniční dani a na dani z minerálních olejů.

Podle schématu rozdělení rozpočtového určení daní vydávaném ministerstvem financí jdou krajům peníze z DPH a z příjmu jak právnických, tak fyzických osob. Na silniční dani se loni vybralo 6,5 miliardy, na dani z minerálních olejů (tj. spotřební daň z benzínu, nafty, bioplynu, ropné plyny a další) to bylo asi 90,4 miliard korun.

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Ve Středočeském kraji podle statistického úřadu od vzniku krajů přibylo 270 tisíc nových obyvatel. A vlastně to není nijak odraženo v tom, kolik Středočeský kraj ze státních peněz dostává.

Od roku 2000, kdy kraje vznikly, přibylo do roku 2019 ve Středočeském kraji 263 550 obyvatel. Peníze krajům od státu jdou z rozpočtového určení daní, kdy územní celky získávají určitou část vybraných daní. Nehledí se tak na další faktory, jako je například počet obyvatel či jejich přírůstek.


STAN také upozorňuje na nedostatek lékařů na venkově, jejichž průměrné stáří v některých oborech dosahuje skoro důchodového věku.

 

Vít Rakušan Vít Rakušan
Vít Rakušan
Lékaři (praktičtí lékaři na venkově, pozn. red.) stárnou, odchází do důchodu a mladí nepřichází… Především pediatři a obvodní lékaři.

Do konce dekády má do důchodu odejít až třetina praktických lékařů. Starších 60 let je 40 procent lékařů. Průměrný věk u českých lékařů je 48 let, u praktiků se blíží 60 letům, podobné je to u pediatrů. Informace uvádí Sdružení praktických lékařů a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.


Další debatu můžete živě sledovat v pondělí 7. září od 17:45 na TN.cz, hostem bude předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

TN.cz