zlepšení migrace

Pravěký živočich se vrací do řek, čísla "upířích" ryb rostou

"Upíří" ryba se vrací do řek
Zdroj: Profimedia
Téma:

Ryba sající krev s obrovskou tlamou plnou ostrých zubů je noční můra velkého množství plavců. Horší zprávou pro nervózní plavce je, že počet upířích ryb dosáhl letos rekordních čísel. V Británii tak vzrůstá obava před možnými útoky těchto krvechtivých živočichů v otevřených vodách řek Great Ouse, Trent a Wear.

Petromyzon marinus, česky mihule mořská, je úhořovitý parazitický obratlovec, který kvůli znečištění, jezům a přehradám na čas z řek téměř vymizel. Zhruba metr dlouhá ryba, která je vybavena čelistmi s několika řadami ostrých zubů, se ale nyní vrací zpět.

 

V tuto roční dobu se mihule vrací do britských řek kvůli páření a ihned po něm nakladou ohromné množství vajíček. Dospělí jedinci mají jednu velice odpudivou vlastnost, pokud se jedná o parazitický druh, mihule se přisaje k rybě a silnými čelistmi vysaje z jejího těla krev, přičemž často svou oběť zahubí.

 

To, že jsou potravou mihulí další ryby, ještě neznamená, že by občasně nedocházelo k útokům na člověka, jak ukázal Jeremy Wade v pořadu River Monsters (Říční monstra). Na britských portálech týkajících se plavání a rekreace se tak v poslední době objevují varování před zvýšeným výskytem těchto metrových ryb.

 

I přes obavy plavců je návrat mihulí do vod velice pozitivní zprávou, dokazuje to, že se zlepšila průchodnost i čistota řek. "Migrace je velice důležitá pro mnoho druhů ryb, které migrují kvůli reprodukci, potravě a aby ukončily svůj životní cyklus," uvedl pro portál Dailymail mluvčí britského úřadu pro životní prostředí.

 

 

Mihule jsou ve světě mizejícím druhem, v povodí Labe se do konce 19. století vyskytovala mihule mořská i mihule říční, jejich tah ale znemožnila konstrukce jezů. V současné době se u nás v povodí Labe a Odry vyskytují mihule potoční a v povodí Moravy mihule ukrajinská. Oba druhy jsou necizopasné.

 

 

 

Zajímavostí je také to, že současné mihule jsou velice podobné fosíliím, které jsou podle odhadu vědců starší než 360 milionů let. Jsou tak označovány za žijící fosílie.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma TN.cz