Mimořádné opatření

Pravidelná zkouška sirén nebude! Hasiči nechtějí vyvolávat paniku

Poplašná siréna - 3
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
7.10. 2020 7:45
Téma:

První středa v měsíci se pravidelně nese v duchu zkoušky sirén. Ta se však ve středu neuskuteční a místo poledního houkání zavládne ticho. Může za to nouzový stav, který v České republice platí od pondělí kvůli pandemii koronaviru.

"Pravidelná zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, ve středu 7. října nebude,“ informovali hasiči s tím, že o zrušení pravidelného testu rozhodl přímo generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.


Není to však letos poprvé. Sirény nezazněly v poledne ani první středu v dubnu ani v květnu. Jednalo se také o dobu, kdy v zemi platil nouzový stav a restrikce kvůli šíření koronaviru. Podle hasičů má zrušení zkoušky jasný důvod. Cílem je především nevyvolávat paniku!

 


Nouzový stav trval na jaře od 12. března do 17. května. Bylo to nejdéle v historii celé České republiky. Kvůli snižování počtu nakažených se postupně uvolňovala jednotlivá opatření, avšak po prázdninách se epidemická situace znovu výrazně zhoršila.


Vláda proto kromě jiných opatření proti šíření koronaviru zavedla od pondělí 5. října znovu nouzový stav. Ten by měl platit měsíc.


Také v minulosti byla zkouška sirén zrušena, a to například při povodních v roce 2009 a 2013, nebo v roce 2010, kdy do Česka přicestovali prezidenti Ruska a Spojených států.

TN.cz