Co bude nové

Pravidla pro zabijačky se změní! Takhle to bude s výslužkou

Prase - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Téma:

Senát posvětil novelu veterinárního zákona, která mění pravidla pro domácí zabijačky. Ten totiž nařizoval, že výslužku ze zabijačky je možné sníst jen mezi rodinnými příslušníky. Schválená novela opět umožňuje dát výslužku také sousedům či kamarádům. Mění také podmínky pro zabijačky skotu.

Maso z domácí porážky prasete budete moci rozdat i známým nebo sousedům. Novela veterinárního zákona, kterou Senát schválil minulý týden, nově povoluje rozdat výslužku ze zabijačky nejen svým rodinným příslušníkům, ale také "osobám blízkým".

 

Maso z domácí porážky nadále není možné prodávat. Pokud se v regionu vyskytne nákaza, může krajská veterinární správa nařídit veterinární vyšetření.

 

Změna se netýká skotu, ten nadále bude možné spotřebovat jen v domácnosti chovatele. Nově ale mohou chovatelé porážet doma skot starší 24 měsíců. Nesmí být ale starší 72 měsíců. Předchozí omezení věku skotu pro domácí porážku na 2 roky bylo kvůli nemoci šílených krav, její výskyt v Česku už ale dlouho nebyl zaznamenán.

 

Ten, kdo doma poráží skot, musí tři dny dopředu upozornit krajskou veterinární správu, dříve to bylo týden dopředu. To ale neplatí v případě, že se jinak zdravé zvíře zraní a je nutné jej porazit.

 

 

Novelu veterinárního zákona už vloni v červenci schválila vláda. "Narovnali jsme tak stav, který v praxi existuje. Blízké osoby si obvykle odnášejí ze zabíjačky výslužku. Dosavadní zákon to oficiálně neumožňoval. Toto znění paragrafů ale bylo zbytečně přísné, proto jsme ho upravili tak, aby odpovídalo zvyklostem našeho venkova, které nikomu neubližují a patří k naší tradici,“ uvedl v červenci 2016 ministr zemědělství Marian Jurečka.

 

Poslanecká sněmovna novelu schválila letos v červnu a na konci července jej podstoupila Senátu. Teď jej ještě musí podepsat prezident.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na české zabíjačce: jak chutnají poctivé jitrničky

vbo TN.cz