Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

unikátní stavba

VIDEO: Tady sídlí český internet! Podívejte se do Serverparku

Zdroj: Infobiro.tv

Praha je sídlem jednoho z nejmodernějších a nejbezpečnějších úložišť dat v Česku i Evropě. Tzv. Serverpark ukrývá úložiště pro data bank, obchodů a portálů. Za pancéřovými dveřmi, v bezpečí před ohněm, vodou i zloději. Podívejte se dovnitř...

Datacentrum Serverpark začala stavět společnost VSHosting loni na podzim. Vyšla na desítky milionů a další asi čtvrtmiliardu společnost ještě hodlá investovat. Vynaložené náklady se ale vyplatí, data jsou tu v bezpečí takřka před všemi myslitelnými riziky.

 

"Serverpark je fyzicky dobře zabezpečen. Jsou tu železobetonové stěny, pancéřové dveře, je tu spousta bezpečnostních prvků a bariér, které znemožní, aby ta data mohl někdo odnést. Je tu i lepší zabezpečení při výpadku proudu. Pokud by v Praze byl blackout nebo nějaká jiná živelná katastrofa, tak jsme zajištěni, aby Serverpark fungoval za každých okolností," vysvětlil Damir Špoljarič ze společnosti VSHosting.

 

"V Serverparku nejsou žádné rozvody vody, není tu přípojka plynu, není tu žádné riziko, které by mohlo z těchto věcí plynout. To k serverovně nepatří. Kdyby byla třeba válka, jsme připraveni na 96 hodin provozu, který je zcela autonomní a bez připojení k elektrické síti. Dokážeme tedy i bez elektřiny fungovat několik dní. Kdyby nastala mimořádná událost, máme dostatek nafty, máme zásoby pitné vody a jídla a i směnný provoz počítá s tím, že by zaměstnanci museli zůstat déle v práci, aby zajistili provoz centra," popsal opatření Špoljarič.

 

 

Pokud by se rozhodl nějaký zloděj, že data fyzicky ukradne, patrně by nepochodil. "Je tady pět bezpečnostních bariér, které by musel útočník překonat. Mezi ně patří ty železobetonové stěny, pancéřové dveře, ostnaté dráty, zajištění perimetru... Kdyby k nám přišel útočník fyzicky ta data ukrást, nepovede se mu to. Než by se dostal přes první nebo druhou bariéru, tak by si pro něj přišla policie nebo bezpečnostní agentura," popsal pravděpodobný scénář Damir Špoljarič.

 

A komu bude datacentrum sloužit. Na serverech jsou a budou především data bank, státních organizací, velkých portálů. I kdyby se případný útočník chtěl jejich dat zmocnit a dostal se až k serverům, k ničemu mu to nebude. "Počítáme i s tím, že by se útočník třeba s nějakým komandem mohl dostat do serverovny a překonat těch pět bariér. Před sebou uvidí tisíce serverů, které jsou označeny čárovým kódem a on ani neví, co vlastně chce odnést. To, co hledá, tam nenajde," popsal poslední linii obrany Špoljarič.

 

Škála uživatelů Serverparku je obrovská, ale primárně je určena pro e-shopy, portály, databáze a podobně. A to se týká nejen České republiky. Serverpark je umístěný v Praze strategicky, takže data tam ukládají i zákazníci z jiných evropských států. "Serverpark je postavený ekonomicky i ekologicky. Díky těmto i dalším faktorům jsme schopni být v té nejlevnější třetině poskytovatelů,"dodal Špoljarič s tím, že kapacita Serverparku je asi 8 tisíc serverů.

tn.cz / gar