Přeladění kanálů

Přechod na DVB-T2 čeká Karlovarsko. Jak neztratit oblíbené pořady

Téma:

Už ve čtvrtek mohou přijít někteří diváci televize Nova v Karlovarském kraji o své oblíbené pořady. Dojde totiž k přechodu vysílání z formátu DVB-T na DVB-T2. Pokud vysílání televize Nova přijímáte přes satelit, kabel či internet, nemusíte se o nic starat.

V polovině března přerušila přechod na pozemní digitální vysílání ve standardu DVB-T2 koronavirová pandemie. Od 22. června už se operace znovu rozjela a od čtvrtka se nového vysílacího standardu dočká západní část republiky.

 

"Diváci přijdou o příjem signálu kanálu Nova a Nova Cinema z pozemního vysílání v Karlovarském kraji. Nejjednodušší způsob, jak získat naše programy zpět, je spustit na televizi automatické ladění," doporučil vedoucí telekomunikací TV Nova Tomáš Rychtera.

 

To platí pro ty, kteří pro příjem signálu využijí buď takzvané set-top-boxy a televize podporující DVB-T2. Přelaďování se vyhnete přechodem k satelitnímu, kabelovému nebo internetovému poskytovateli.

 

S komplikacemi pak musí počítat diváci, kteří pro přijímání televizního signálu používají společnou anténu v bytových a panelových domech. "Tam je potřeba, aby jim upravil společnou anténu technik, který jim naladí frekvence na DVB-T2," vysvětlil vedoucí telekomunikací.

 

 

Kromě nových finálních sítí běží i takzvané přechodové DVB-T2 sítě. "Pokud divák naladí programy a za lomítkem budou mít P, jsou to přechodně umístěné programy a není to finální. Pokud divák naladí program, který by měl Nova/T2, pak už se jedná o finální programy," popsal Rychtera.

 

Po Karlovarském kraji čeká ke konci července vypínání DVB-T také Ústecký kraj. V celé České republice by pak měl přechod doběhnout do konce letošního října. Podrobnější informace a odpovědi nejčastější dotazy najdete na webu nova.cz/hd.

Iva Studená/epa TN.cz