Uvolnění frekvencí

Přechod na DVB-T2 je tady! Koho se dotkne nejdřív a jak na to?

Téma:

Diváci, kteří přijímají televizi Nova prostřednictvím pozemních vysílačů, by měli zpozornět. Osmého ledna začne jejich vypínání a přepojování na nový standart DVB-T2. Pro vás, kteří sledujete programy skupiny Nova přes satelit, kabel nebo internet, se nic nemění. Ti z vás, kteří je chtějí mít dál ve vysoké kvalitě, by měli přejít na jeden z následujících způsobů.

Na nový vysílací standard se přechází především kvůli dalšímu rozvoji mobilních datových sítí. Takzvaný internet věcí, spojený rychlou 5G sítí, propojí třeba obchod s Vaší ledničkou. Potřebuje k tomu ale další frekvence, kterých se mu dostane od digitální televize.

 

"Není to rozhodnutí televize. Bylo to rozhodnutí Evropské unie a vlády České republiky, kdy část toho frekvenčního spektra musí být postoupeno mobilním operátorům," uvedl technický ředitel TV Nova Josef Uher.

 

Nejlepším způsobem, jak si zajistit HD kvalitu obrazu, je programy televize Nova přijímat prostřednictvím kabelu, satelitu nebo internetové televize. V případě, že chcete zůstat u pozemního vysílání, je nutné ověřit, jestli vaše televize nebo set-top-box podporují nový vysílací standard DVB-T2.

 

Než se vysílání celé skupiny Nova přesune definitivně do nové sítě, ještě nějakou dobu půjde i v té přechodové. "V případě, že už chytáte tu přechodovou síť, bude tam napsáno NOVA/T2 a pak máte naprostou jistotu, že to naladíte po tom finálním přeladění," vysvětlil Uher.

 

 

V průběhu ledna se začíná s postupným vypínáním DVB-T na vysílačích v Praze. 8. a 9. ledna to budou vysílače Žižkov, Ládví, Novodvorská a ÚTB. O týden později, tedy 16. ledna, se k nim přidá Cukrák. 9. ledna dojde k vypnutí i na pěti vysílačích ve středních Čechách a 23. ledna i na vysílači Votice Mezivrata.

 

Přechod na nový vysílací standard bude v celé České republice probíhat do poloviny příštího roku. Veškeré informace, včetně termínů vypínání ve vašem kraji, najdete na nova.cz/hd nebo volejte 800 770 770.

Související témata:
epa TN.cz