otevření hranic

Před 30 lety se sešly na Václaváku statisíce lidí! Hrozily stávkou

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Aktualizováno 5.12. 2019 00:58
Téma:

Přesně před třiceti lety se otevřely hranice mezi Československou socialistickou republikou a Rakouskem. Během dne je překročily tisíce lidí - přesto vše probíhalo klidně. Čtvrtého prosince se na Václavském náměstí v Praze sešly sta tisíce lidí, které hrozily novou generální stávkou, pokud by nebyly splněny požadavky Občanského fóra. Lidem se nelíbilo složení vlády Ladislava Adamce.

Je pondělí čtvrtého prosince roku 1989 a po víc než čtyřiceti letech Čechoslováci překračují hranice Rakouska bez zdlouhavého vyřizování víz. Hranicemi v ten den projelo na 800 aut a zhruba dva tisíce lidí. I přesto byl v centru Vídně klid. Nákupy v ten den občany Československé socialistické republiky příliš nezajímaly.

 

"Jsme na Mariahilfer Strase, snad nejznámější vídeňské ulici, prošli jsme od vrchu až dolů a zatím jsme viděli velmi málo československých vozů," popsal tehdy reportér. Hlavní zprávou dne v Rudém právu je jmenování nové vlády. Právě proti ní čtvrtého prosince na Václavském náměstí demonstrují sta tisíce lidí. Nelíbí se jim trvající vládní převaha komunistů. "Rozhodně protestujeme proti jejímu složení," řekl představitel studentů Michal Sedláček.


"Najednou lidé, kteří do té doby nebyli politicky aktivní nebo nevystupovali vůči režimu, tak cítili povinnost," řekl historik Libor Svoboda. Státní hymna v ten den zazněla i z úst Karla Gotta a Karla Kryla.

 

Západní tiskové sdružení v ten den také přiděluje dotaci v hodnotě deseti tisíc dolarů Lidovým novinám. Sdružení tím zahájilo boj proti cenzuře. "Distribuoval jsem je, takže vycházeli dejme tomu v počtu 200 kusů a lidé pak sami si to rozmnožovali," dodal Jan Ruml, spoluzakladatel Lidových novin.
 

Státní bezpečnost i nadále kontroluje situaci v zemi. Čtvrtého prosince bylo zaznamenáno více sebevražd. Dne 4.12.1989 spáchal v Košicích sebevraždu skokem z balkonu, odborný asistent Vysoké školy veterinární. Důvodem zvýšeného počtu sebevražd podle odborníků mohla být politická situace v zemi.

TN.cz