Mise Apollo 11

Armstrong, Aldrin a Collins letěli znovu na Měsíc! Po 50 letech

Téma:

Od startu průlomové mise Apollo 11 uběhne v úterý přesně 50 let. Tři američtí astronauti v roce 1969 jako první lidé v historii vstoupili na Měsíc. Významný den připomínají mimo jiné aukce vzácných předmětů spojených s misí. NASA spustila po 50 letech "přímý přenos" celého letu. Můžete ho sledovat v těle článku.

16. července 1969 zahájili astronauti Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins misi Apollo 11. Zemi posádka opustila na Floridě v Mysu Canaveral. Jejich kroky sledovali televizní diváci ve 33 zemích. Asi milion lidí na start rakety napjatě čekalo v okolí vesmírného střediska.

 

V 8 hodin a 32 minut se raketa odlepila od země. Od cíle trojici astronautů dělilo přes 350 tisíc kilometrů. 20. července 1969 se pak Neil Armstrong stává prvním člověkem, který stanul na Měsíci. "Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo," zazněla dodnes populární věta.

 

Při příležitosti padesátého výročí historické mise jsou k mání vzácné předměty, které s ní jsou spojené. V přepočtu až za více než 200 milionů korun by se mohl vydražit manuál, do kterého si astronauti při cestě na Měsíc dělali poznámky.

 

 

Do aukce půjde také štěteček na kameru, která historický okamžik zachytila nebo originální videopásky se záběry Neila Armstronga na Měsíci. Očekává se, že se prodají za desítky milionů korun.

Ema Klementová, pan TN.cz