Výročí v Japonsku

Před 75 lety zničila Hirošimu atomovka! Pietu omezila pandemie

Téma:

Je to přesně 75 let ode dne, kdy Američané svrhli atomovou pumu na japonské město Hirošima. Letošní vzpomínkové akce jsou ale kvůli pandemii koronaviru výrazně omezené.

Píše se 6. srpen 1945. Je osm hodin a patnáct minut. Šest set metrů nad Hirošimou vybuchuje atomová bomba, kterou Američané pojmenovali Chlapeček. Ohromná tlaková vlna a žár okamžitě devastují centrum města.


Po útoku je Hirošima v plamenech a smrt ve městě okamžitě nachází 70 až 80 tisíc lidí. Dalších 70 tisíc lidí později umírá na následky zranění. V Evropě druhá světová válka skončila, ale v Tichomoří pokračuje.

 


Americký tlak na Japonsko nepolevuje a 9. srpna shazují na město Nagasaki druhou atomovou bombu. Japonsko 14. srpna kapitulovalo a válka tím byla definitivně u konce.


Minutou ticha si Japonci ve čtvrtek 75 let starou tragédii připomněli. Kvůli koronaviru se letošní ceremonie mohlo zúčastnit jen kolem tisíce lidí. Šlo především o přeživší útoku a jejich příbuzné.


"Všechno ozářilo žlutooranžové světlo. V tu chvíli, když jsem to zahlédl, jsem se rychle skrčil. Asi po pěti nebo deseti minutách, když jsem otevřel oči, už bylo všechno v temnotě,“ popsal událost jeden z přeživších.

 

 

Lidé během akce na japonskou vládu apelovali, aby podepsala dohodu OSN o zákazu jaderných zbraní. Premiér Šinzó Abe lidi ujistil, že se zákazem jaderných zbraní souhlasí, ale nebude prý snadné je ze světa odstranit.


"Japonsko musí sloužit jako most mezi různými stranami a trpělivě podporovat jejich dialog, abychom dosáhli světa bez jaderných zbraní,“ potvrdil Abe. Dohodu zatím podepsalo 32 zemí světa. 

Filip Šusta, ls TN.cz