Riziko nákazy

Personál nemocnic i domovů spí v karavanech. Nechtějí ohrozit rodinu

Simona Šimková
Simona Šimková
29.3. 2020 21:17
Téma:

Aby se ošetřující personál domovů pro seniory i nemocnic dostal co nejméně do kontaktu s rodinami klientů a veřejností, snaží se ho řada zřizovatelů izolovat. Jenže kapacity zařízení na to často nestačí. A tak před některými nemocnicemi během pár dnů vyrostla karavanová městečka.

Prostory před nemocnicemi a domovy důchodců se mění na kempy. Táboří tam zaměstnanci těchto zařízení. "Chceme zamezit tomu, aby naši zaměstnanci jezdili MHD," vysvětlil důvody Milan Šedivý, zakladatel Alzheimer Home.

 

"Zaměstnanci dojíždějí z větší dálky do nemocnice. Je to z preventivních důvodů, aby mohli přespat v blízkosti nemocnice a mohli nastoupit do práce, a přitom neohrožovali svoji rodinu," popsal lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeněk Sušl.

 

Domácí peřiny za karavan v neděli poprvé vymění dvě desítky pečovatelů v pražském centru pro nemocné s Alzheimerem. V každém karavanu se vyspí tři až čtyři zaměstnanci a mají tam komplet vybavení - záchod, sprchu, umyvadlo i lednici Prostředí jim zpříjemní sedačky nebo knihovna.

 

Ani deset karavanů prý nestačí pro všechny zaměstnance, další noclehárny proto vzniknou v místní restauraci a knihovně. I když život s dalšími třemi kolegy nebude jednoduchý, zdravotníci tato opatření respektují.

 

 

Karavanové ubytování vyrostlo už na 34 místech republiky. Zřídily je třeba pražská Thomayerova nemocnice nebo Bulovka. "Očekáváme, že se nám budou ozývat ještě další zařízení, v tuhle chvíli máme ještě dalších 40 vozů, které můžeme poskytnout," ujistila Klára Hájek Velinská z Asociace karavanů.

 

Některým zařízením kapacity zatím stačí a zaměstnance izolují přímo v budově. "Máme v tuto chvíli vyhrazenou ubytovnu, kterou jsme pronajímali studentům na stáž, tam je momentálně 50 lůžek. Možná na karavany dojde, nic není nemožné," připustila mluvčí nemocnice v Motole Pavlína Danková.
 

epa TN.cz