Znepokojivá zjištění

Předčasný porod a další vážné potíže. Covid ničí těhotné, tvrdí dvě studie

Těhotná žena s rouškou
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
4.11. 2020 5:45
Téma:

Hned dvě nové studie americké federální instituce CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Centra pro prevenci a kontrolu onemocnění) ukazují, že covid-19 je obzvlášť nebezpečný pro nastávající maminky. Těm hrozí mimo jiné vážné zdravotní komplikace a v krajním případě dokonce smrt!

Podle dvojice dokumentů, které CDC zveřejnilo toto pondělí, je u těhotných žen, které zákeřný virus chytí, vyšší pravděpodobnost, že u nich bude mít nemoc závažný průběh, nebo že je virus dokonce zabije.

 

I když je riziko vážného průběhu a úmrtí na covid-19 relativně nízké, výzkumníci z CDC zjistili, že těhotné ženy jsou ohrožené více než ty, které potomky nečekají, píše CNN.

 

Infikované nastávající maminky tak podle studie častěji končí připojené na přístrojích, které zastupují selhávající plíce a srdce a častěji také potřebují intenzivní lékařskou péči. Riziko je u nich skoro třikrát vyšší než u žen, které potomka nečekají.

 

 

Druhý výzkum pro změnu odhalil, že u těhotných s koronavirem stoupá riziko, že porodí předčasně, konkrétně před 37. týdnem. Zatímco u nenakažených nastávajících matek jich rodí příliš brzy 10,2 %, u těch infikovaných riziko stoupá na 12,9 %.

 

Lékařka Denise Jamiesonová, která vede gynekologické oddělení lékařské fakulty na Emory University, navíc přidala další děsivé varování. "Ukazuje to, že jsou v nebezpečí i jejich děti. I v případě, že se přímo nenakazí, stále je to může ovlivnit," nechala se slyšet.

 

Vědci zkoumali v první zmíněné studii zaměřené na závažnost průběhu covidu-19 data skoro 462 tisíc žen ve věku od 15 do 44 let, které se nakazily mezi 22. lednem a 3. říjnem a u nichž se zároveň projevily symptomy nemoci.

 

 

A odhalili, že zatímco u netěhotných žen končí na JIP kvůli covidu v průměru 3,9 pacientek z každého tisíce, u těch v očekávání toto číslo stoupá na deset a půl. A je u nich trojnásobně vyšší riziko, že budou potřebovat "invazivní plicní ventilaci."

 

A pravděpodobnost úmrtí nakažených žen je podle shromážděných dat u těhotných také vyšší - umírá jich v průměru 1,5 z tisíce oproti 1,2 těch, které v očekávání nejsou.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz