Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 12. 2018
Série obrazů

Předloha leporela s vláčkem se vydražila za obří sumu!

Zdroj: TV Nova

Klasické dětské leporelo se dá koupit v obchodě za pár desítek korun. Napadlo vás ale někdy, jak drahá může být jeho originální obrazová předloha? My vám teď ukážeme tu nejdražší v republice a pravděpodobně i jednu z nejdražších na světě. V aukci se prodala za téměř šest milionů korun!

Má téměř tři metry na délku, skládá se z jedenácti původních desek a jmenuje se Šťastně dojeď, dlouhý vláčku. Byli byste ochotni za takovou výzdobu do dětského pokoje zaplatit bezmála šest milionů? Někdo ano.

 

Unikátní obraz - nebo spíš sérii obrazů - namaloval v roce 1954 Kamil Lhoták. Autor ilustrací ve více než 300 knihách a velký milovník techniky.

 

Leporelo mělo vyvolávací cenu tři miliony tři sta tisíc, vydražitel ho koupil za 6,3 milionu i s titulní stranou. Ta se dražila zvlášť. V paláci na Žofíně se v neděli dražilo 250 obrazů s celkovou vyvolávací cenou sto milionů korun. Překročena byla dvojnásobně, milovníci umění lakomí nebyli.

 

 

Obrazem s vůbec nejvyšší vyvolávací cenou byl od Josefa Čapka s názvem Dva chlapi. Dražit se začínalo na sedmi a půl milionech korun. Šťastný majitel za něj dal nakonec 11 milionů šest set tisíc.

 

Prodávaly se obrazy nejen od mistrů malířů. Kousek s názvem Oldřich Nový a Anny Ondráková namaloval známý zpěvák. Že se prodá za více než pětinásobek, možná ani sám Karel Gott nečekal.

pez, Ondřej Špalek TN.cz
Reklama